ÜlkeKültür.com

RTÜK Lideri: İnternet yayıncılığı toplumu tesir altına almışken denetimsizlik olmaz

0 2

Radyo ve Televizyon Üst Konseyi (RTÜK) Lideri Ebubekir Şahin, Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik ile ilgili, “Yönetmenlik yayınlandığı andan itibaren çektiğimiz fotoğrafta gördük ki ağır tenkitlerin çoğunluğu ya eksik bilgiden ya da güzel niyetli olmayan muhalefet etme alışkanlığından, ön yargılardan kaynaklanıyor.” dedi.

Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TBMM’de daha evvel görüşülerek yürürlüğe giren kanuna nazaran çıkarılan ve kıymetli bir boşluğu dolduran yönetmeliğin ülke ile millete iyi olmasını temenni etti.

Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasının akabinde yapılan tartışmaları titizlikle takip ettiklerini ve her görüşü dikkatle ele aldıklarını vurgulayan Şahin, olumlu yorumları, haksız ve acımasız tenkitleri tek tek tahlil ettiklerini kaydetti.

Yönetmeliğe tabi kuruluşlardan neredeyse hiçbir itirazın gelmemesinin, hatta RTÜK’ün düzenlemelerini dikkate alacaklarını söz etmelerinin hayli manalı ve memnuniyet verici olduğuna değinen Şahin, şöyle devam etti:

“RTÜK olarak gerek ilgili yasal değişiklik çalışmalarında gerekse yönetmelik çalışmaları esnasında taraflarla yakın iş birliği içinde hareket ederek, ilgili taraflardan gelen görüş ve tekliflere tüm düzenlemelerde yer vermeye çalıştık. Yönetmelik yayınlandıktan sonra üzerinde spekülasyonlar yapılmak istenen bahse husus platformların, Üst Konseyimiz ile yakın iş birliği, sağlam bir irtibatı ve kesime ait çalışmaları bulunmaktadır.”

– Tenkitlerin birçok eksik bilgiden kaynaklı

Şahin, düzenlemenin internet üzerinden radyo televizyon yayıncılığı yapacak tüm kuruluşları ilgilendirdiğine işaret ederek, “Düzenlemeyi, yalnızca müstehcenlik ve sansür üzere birkaç konuya indirgemenin sağlıklı olmadığı kanaatindeyiz. Direktörlük yayınlandığı andan itibaren çektiğimiz fotoğrafta gördük ki ağır tenkitlerin çoğunluğu ya eksik bilgiden ya da yeterli niyetli olmayan muhalefet etme alışkanlığından, ön yargılardan kaynaklanıyor. Başta toplumsal medyada olmak üzere ‘İnternete sansür geldi’ tenkitlerinin yüklü olarak yapılması, yönetmeliğin sağlıklı formda incelenmediğini gösteriyor.” halinde konuştu. 

Yönetmeliğin öncelikle RTÜK’ün misyon alanı radyo ve televizyon yayınlarını kapsadığını, “İnternete sansür geldi.” sözlerinin gayeli çarpıtma ve kışkırtmalardan öteye gitmediğini belirten Şahin, şunları söyledi:

“Sansür kavramının ne olduğunu çok âlâ bilen birtakım arka niyetli kesitler, kamuoyunu yanlış yönlendirerek sansürcülük eleştirisi yapıyor. Sansürden bilerek yahut bilmeden, bir gayeye hizmet ederek ya da bilinçsizce bahsedenlerin yeterli niyetli oldukları düşünülemez. Herkesin malumu sansür, yayınların daha yapılmadan denetlenmesi ve müdahalelerin uygulanmasıdır. Anayasamızda da açıkça sansür yasaklanmıştır. Hiçbir kişi ya da kurum sansür uygulayamaz.”

RTÜK’ün hiçbir vakit, hiçbir yayını evvelden denetlemediğini, yayınlandıktan sonra kendisine verilen yetkiler çerçevesinde vazifesini yaptığını hatırlatan Şahin, Üst Konseyi vakit zaman “sansürcü bir kurum” üzere gösteren çevrelerin, birebir tavırlarını amaçlı olarak tekrar sergilediklerini lisana getirdi.

– Haksız rekabetin korunması amaçlanıyor

“İnternet üzerindeki platformlarda isteğe bağlı yayıncılığı düzenleme ve denetleme çalışmalarımız hayatın doğal akışına zıt düşecek biçimde olmayacaktır. Şahısların özgürlük alanları bizim için çok bedelli ve manalıdır.” diyen Şahin, yönetmelikle, yayın hizmetleri alanında tabir ve haber alma özgürlüğünün, niyet çeşitliliğinin, rekabet ortamının, çoğulculuğun teminat altına alınması, haksız rekabetin ortadan kaldırılması ve kamu menfaatinin korunmasının amaçlandığına dikkati çekti.

Geleneksel radyo ve televizyonların aldıkları yayın lisanslarıyla frekans kullanım fiyatı üzere yükümlülüklerini yerine getirerek devlete vergi sorumluluğunu da üstlendiklerini anlatan Şahin, topladığı vergilerle istisnasız her vatandaşa hizmet eden devlet sisteminin, her alanda olduğu üzere yayıncılıkta da kayıt dışılığa müsaade edemeyeceğine değindi.

– Düzenmeyle yayıncı şirketler vergi verecek

Ebubekir Şahin, “Abonelik sistemiyle milyonlarca lira gelir elde eden, internet üzerinden platformlardan isteğe bağlı yayıncılık yapan şirketler, maalesef ülkemizde şu anda hiçbir düzenlemeye ve vergi yükümlülüğüne tabi değildir. Hukuksal hiçbir sorumlulukları yoktur. Karları üzerinde kontrol imkansızdır. Burada çarpık bir durum da ortaya çıkıyor. Mevcut lisanslı platformlardan isteğe bağlı yayıncılık hizmetlerine abone olanlar, çeşitli kalemlerde devlete sorumluluklarını yerine getirerek vergilerini öderken, abonelerinden yüksek ölçüde gelir elde eden internet tabanlı şirketler, devlete tek kuruş vergi ödemiyor.” diye konuştu.

Yeni düzenlemeyle, internet tabanlı yayıncılık yapacak kuruluşlarla birlikte yayınlarını sürdüren memleketler arası yayın kuruluşlarının Türkiye’de kuracakları şirketlerle resmiyete kavuşacağını vurgulayan Şahin, bu kurumların başka tüm yayıncılar üzere yasal yükümlülükleri de yerine getireceğini anlattı.

İnternet yayıncılığının kayıt dışı olmasının eşitlik prensibine alışılmamış olduğunu ve haksız rekabete yol açtığını belirten Şahin, Üst Konseyin klasik yayıncılık yapan kuruluşları da korumak durumunda olduğunu, dünyada hiçbir ülkenin bu formda kayıt dışı faaliyet gösteren oluşumlara müsaade etmeyeceğini lisana getirdi.

– Kontrol isteyenler yüzde 70

Şahin, İzleyici Eğilimleri Araştırması 2018 bilgilerine nazaran, vatandaşların yüzde 70,4’ünün internet üzerinden yayın yapan platformların denetlenmesi gerektiğini düşündüğünü, “Denetim olmasın” diyenlerin oranının yüzde 13 olduğunu bildirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan