ÜlkeKültür.com

Rekabet Kurulu’ndan perakende zincirlere yeni cezalar yolda

0 52

Rekabet Heyeti, ikinci zincir market ve tedarikçi soruşturmasında sona geldi. Sonuncu kararın 15 Aralık’ta çıkması bekleniyor. Yeni cezalar yolda…

Son devirde fahiş fiyatlarla yine gündeme gelen zincir marketlerle ilgili Rekabet Kurulu’nun ikinci soruşturmasında son viraja girildi.

Edinilen bilgilere nazaran, 6-7 Aralık’ta kurum zincir marketler ve tedarikçilerinin kelamlı savunmalarını alacak. En son kararın da 15 Aralık’ta açıklanması bekleniyor. Kararla büyük tedarikçilere hub and spoke (topla-dağıt tipi kartel) ihlali ve tekrar satış fiyatı tespiti nedeni ile ceza verilebileceği belirtiliyor.

Sabah’tan Betül Alakent’in haberine göre Kovid-19 pandemisinin başında temel muhtaçlık eserlerindeki fiyat artışları nedeniyle şikâyetler gelince Rekabet Konseyi, hazır tüketim malları dalında faaliyet gösteren teşebbüslerin rekabeti kısıtlayıp kısıtlamadığını incelemek ismine re’sen soruşturma başlatmıştı.

Toplam 29 teşebbüs ve bir teşebbüs birliğinin yer aldığı soruşturmada, zincir marketler ile üretici ve toptancı olarak faaliyet gösteren teşebbüslerin fiyatlama davranışları incelenmişti.

Soruşturma kapsamında, süpermarketlerin ortalarında geleceğe yönelik raf fiyatları ve fiyat geçiş tarihleri hakkında ortak tedarikçileri aracılığıyla daima bir bilgi değişiminde bulunduğu, çeşitli e-postalar, WhatsApp yazışmaları ve ekran imajları sayesinde ortaya koyuldu.

Birçok konuşmada fiyatların birlikte kararlaştırıldığını gösteren kanıtlar bulundu. Soruşturmanın sonucunda da A101, BİM, Carrefoursa, Migros ve Şok süpermarketleri ile bunların ortak tedarikçisi olan yağ üreticisi Savola’ya topla-dağıt tipi kartel kurup 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği gerekçesiyle yaklaşık 2.7 milyar TL ceza kesildi.

Rekabet Konseyi, zincir marketlere yönelik soruşturmadaki bulgulardan yola çıkarak daha sonra 5 zincir marketin de ortalarında olduğu 20 teşebbüs hakkında rekabeti engelledikleri kuşkusuyla ikinci bir soruşturma daha başlattı.

İlkinden daha büyük olan bu sefer tedarikçilerin de içinde bulunduğu soruşturmada kartel ve yine fiyat belirleme savlarının üzerine gidildi. Yeni soruşturmada da büyük tedarikçilerle ilgili olarak hub and spoke (topla-dağıt tipi kartel) ihlali ve yine satış fiyatı tespitleri yapıldığı öğrenildi.

“Hub and Spoke”

HUB and spoke (topla-dağıt tipi kartel) ortak bir tedarikçi yahut perakendeci aracılığıyla rakipler ortasında hassas bilgi değimi olarak özetlenebilir. Burada ya ortak bir distribütör, aracı üzere hareket edip tedarikçiler ortasındaki bilgi değişimi yapıyor. Ya da ortak tedarikçi, satıcılar ortasında bilgi değişimini kolaylaştırmak için aracı misyonu görüyor.

patronlardunyasi.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/