ÜlkeKültür.com

Recep Erçin yazdı: İhracatçıya özel kur!

0 94

TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) daveti üzerine cuma günü ihracatçılar ile bir ortaya geldi. Yapılan duyuruda görüşmenin 14.00’te başlayacağı ve kesin olmamakla birlikte 15.00 üzere de TCMB Lideri Kavcıoğlu ve TİM Lideri Mustafa Gültepe’nin basın mensuplarının sorularını yanıtlayacağı belirtildi. Elbette alışılageldiği üzere toplantı uzun sürdü ve 17.00’dan sonraya kaldı. Kulislerde görüşme sonrası bir paket açıklanacağına dair beklenti oluşmuştu. Meğer gerek Merkez Bankası gerekse TİM kaynaklarımız bu türlü bir gelişmeyi doğrulamadığı üzere Merkez Bankası’nın da ayaküstü bir karar açıkladığı görülmüş şey değildi. Lakin oluşan beklenti bu yazının başlığında yer alıyor.

POLİTİKA VAR LAKİN AMAÇ YOK

Görüşme sonrası yapılan açıklamaları dün yayınlanan haberimizde sizlere aktardık. Orada Lider Kavcıoğlu “Bir kur politikamız” yok tabirini kullandı. Biz de haberimize o denli yazdık. Bu tabir biraz garip karşılandı. Zira yaklaşık bir ay evvel Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İktisat Gazetesine yaptığı açıklamada, “İhracatçılar döviz kurundan boşuna şikâyet etmesinler. Optimal noktanın çok uzağında değil. Dövizdeki artış, benim enflasyon planımı bozar.” sözlerini kullanarak esasen bir kur siyasetleri olduğunu dolaylı halde tabir etmişti. Ama Lider Kavcıoğlu’nun TİM görüşmesi sonrası kullandığı tabirin düzeltildiğini daha sonra BloombergHT’de yer alan “Kavcıoğlu: Kur maksadımız yok” başlıklı haberden öğrendik.

İHRACATÇININ MALİYET HESABI

Başkan Kavcıoğlu ve TİM İdaresinin buluşması şu devirde epey kıymetliydi. Zira ihracatçılar baskılanan döviz kurlarına rağmen artan TL maliyetler yüzünden rekabet güçlerini kaybetmeye başlamışlardı. Birçok birlik lideri bunu açıkça söz ederken biz de evvelki gün kaleme aldığımız kulis haberde Kavcıoğlu ile yapılacak görüşmede kendisine şöyle bir hesabın aktarılacağını belirtmiştik: “Diyelim 100 lira maliyet 18.5’ten 5.4 dolardı. Öteki her şey sabit kaldı diyelim. Minimum fiyat arttı. Bizler de en az yüzde 40-45 artırım yapacağız. Maliyet 145 lira oldu. Dolar tıpkı kaldı; 5.4 dolar maliyet oldu 7.8 dolar. Yüzde 44 fiyat artışını ben nasıl müşteriye sunayım? Bu maliyeti sineye çekiyoruz. Lakin daha ne kadar masraf bilemiyoruz. Yoksa pazar kaybederiz. Öteki yandan pariteden de darbe alıyoruz.”

İHRACATÇILARLA İSTİŞARE

Görüşme sonrası ihracatçılardan edindiğimiz bilgilere nazaran Lider Kavcıoğlu, bütün dal temsilcilerini tek tek dinledi. İhracatın kendileri için çok değerli olduğunu vurguladı. Bir çalışma içerisinde olduklarını bu kapsamda ihracatçılarla da istişare ettiklerini lisana getirdi.

Dünkü haberimizde şu tabirlerle bir çalışma yapıldığından kelam etmiştik: “Öğrendiğimize nazaran ihracatçıların döviz kurlarına yönelik taleplerine kur muhafazalı mevduat yoluyla karşılık verilebileceği tabir edildi. Şimdi ayrıntıları netleşmeyen uygulamaya yönelik günlerdir çalışma yapıldığı, nihayete erdirildiğinde uygun görülürse ihracatçıya ek nemalandırma sağlayacak bir düzeneğin devreye alınabileceğini öğrendik.”

NELER YAPILABİLİR?

Anlaşılan o ki bir çalışma yapılıyor. Bu çalışma için ekonomistler ortasında “katlı kur” diyen de var “ihracatçıya özel kur” diyen de. Şimdi kesin bir karar alınmış değil. İhracatçının kur kahrını aşmak için neler yapılabilir diye çalışmalar sürüyor. Lakin bu türlü bir çalışmanın olduğunu farklı kaynaklardan doğrulattık. Lakin çalışmanın ayrıntısına ait edindiğimiz bilgileri doğrulatamadığımız için piyasalarda bir spekülasyona sebebiyet vermemek için burada kaleme almadık. Halihazırda Türkiye’de faizin ne olduğuna dair bir baş karışıklığı var. Buna bir de döviz kuru eklenecek anlaşılan.

Yazarın müsaadesiyle kaynaktan tekrar yayınlandı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antika Eşya Alanlar - Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/