ÜlkeKültür.com

Recep Erçin:  Kur baskısı deriyi yıprattı

0 10

Geçen iki yılda 800 milyon dolar cari fazla veren deri ve deri mamulleri bölümü, TL maliyetlerdeki artış ve döviz fiyatlarının baskılanması yüzünden cari açık hududunda. İhracat müşterisini rakiplere kaptırmaya başlayan dal, iç pazarda ise Çin ile rekabette zorlanıyor.

 

Kur baskısı deriyi yıprattı

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) tarafından düzenlenen Antalya Leather&Fur Fashion Show Fuarı’dan bölüm temsilcileri ile sohbet etme fırsatı yakaladık. İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) İdare Şurası Lideri İnanç Karaca ve İDMİB İdare Konseyi üyeleri ile Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) İdare Konseyi Lideri Gürkan Gözmen ve TDKD İdare Konseyi Üyeleri dalın meselelerini, genel ekonomik gidişatı ve projeleri anlattılar. TDKD’nin davetlisi olarak takip ettiğimiz fuardaki sohbetimizde öne çıkan mevzu ihracatçıların yakındığı döviz fiyatlarının baskılanması oldu.

PARA SİYASETİ SİTEMİ

Enflasyon nedeniyle TL maliyetlerin artması Türk ihracatçısı açısından dezavantaj olurken, Çin’in yine açılmasıyla ihracat müşterisini kaçırmaya başladıklarını belirten bölüm liderleri, şu bilgileri verdiler: Biz ihracat müşterisini kura kaptırdık. İç piyasa müşterisini de TL maliyetlerden ötürü Uzakdoğu’ya kaptırdık. Geçen seneye nazaran daha az mı çalışıyoruz, daha az mı yatırım yapıyoruz, daha az mı fuara gidiyoruz? Hayır. Neden; para politikası! Merkez Bankası ile piyasa ortasında bir bakış açısı farkı var. Bu para siyaseti devam ederse ihracat biter. İthalat da patlamaya devam eder. Bunu siyasetten bağımsız söylüyoruz. 2021’de 562 milyon dolar dış fazla veren bölüm, 2022’de 256 milyon dolar dış fazla verdi. 2023’te ise ne olacak bilmiyoruz lakin birinci aylar prestijiyle cari fazlamız açığa dönüşmeye başladı. Bilhassa ayakkabıda Çin’den daha ucuz olmaya başlayınca ithalat artmaya başladı.

İTHALATÇIYA KREDİ FRENİ

Son dört aydır finansmana erişimde bütün kesimlerin sorun yaşadığına değinen İDMİB Lideri Karaca, “Paraya ulaşım imkansız hale geldi. Eximbank para vermemek konusunda hiçbir vakit bu kadar inovatif olmamıştı. Parayı kullanmadan evvel bozduracaksın, diyor. Eximbank’a başvurdunuz; 15 Mart’tan itibaren ne kadar döviz bozdurdu iseniz o kadar kredi kullanma hakkınız var. Eximbank’ın para vermeme değil para verme konusunda inovatif olması lazım.” tabirlerini kullandı.

Karaca’nın bu kelamları üzerine TDKD Lideri Gözmen, Eximbank’ın ihracatçıyı desteklemek için bu aykırı matematiği yaptığını belirterek, hususa şöyle açıklık getirdi: “İhracatçı zati aldığı parayı bozduruyor. Zira TL ile içeriye ödeme yapıyor. İthalatçıyı önlemek için bu getirilmiş. Zira ithalatçı o kredi ile döviz alıyordu.”

AYAKKABI İTHALATI PATLADI

Biz alışkınız lakin onların satın alma alışkanlıklarını etkiliyor. Tüketim az. Dünya ticaretinde de azalma eğilimi vardı. Bu eğilimlerle yıla girdik. Sakinlik bir dezavantaj, pazarın daralması dezavantaj, enflasyon da o denli. Bir halde fiyat tuttururuz diyorduk. Fakat finansman meşakkati çıktı. Son aylarda ihracatta düşüş var. İthalatta ise ayakkabı özelinde yüzde 100’ün üzerinde artış var.” diye konuştu.

Yazarın Aydınlık’ta yer alan haberi müsaadesiyle yine yayınlandı  

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Köpek pansiyonu - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - AiKalem Blog - oto çekici - bir finansçı - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/ - düğün davetiyesi - slot siteleri - canlı casino siteleri