ÜlkeKültür.com

Qualcomm: Yapay zeka odaklı yatırımcıların göz ardı etmemesi gereken bir hisse

0 131

Investing.com – Nvidia’nın (NASDAQ:NVDA) beklentilerin çok ötesinde sonuçlar ve tahminler açıklaması ve bunun sonucunda hisse fiyatının %24 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasıyla, geçen hafta çip ve daha genel olarak yapay zeka hisseleri gündemdeydi.

Ancak, yapay zekanın dönüşüm potansiyeline rağmen, Nvidia’nın hisse fiyatı belki de çok fazla ya da en azından çok hızlı yükselmiş gibi görünüyor. Bu durum, yapay zeka yatırım temasıyla bağlantılı diğer birçok hisse senedi için de geçerli.

Başka bir deyişle, yapay zeka patlamasına bahis oynamak için doğru değerlenmiş hisse senetleri bulmak giderek zorlaşıyor. Hatta birçok analist bu alanda bir balon oluştuğu konusunda uyarıda bulundu. Ancak yine de yatırımcıların ilgisini hak eden birkaç hisse senedi var.

Örneğin, Cuma sabahı Haftalık Pro Araştırmamızda önerdiğimiz Qualcomm Incorporated (NASDAQ:QCOM), Nvidia’nın sonuçları sayesinde çip hisseleri için iyimser ortamın yanı sıra kendi beklentileriyle de desteklenerek Cuma günü %6’dan fazla yükseldi.

Yapay zeka ile ilgilenen yatırımcıların Qualcomm’u göz ardı etmesi yanlış

Gerçekten de Qualcomm, yapay zeka konusunda hiç de yabana atılacak bir şirket değil ve hatta Qualcomm’un ürün yönetiminden sorumlu başkan yardımcısı Ziad Asghar’ın geçen hafta Yahoo’ya verdiği bir röportajda belirttiği gibi, yatırımcılar tarafından kısmen göz ardı edilen önemli avantajlara sahip.

“Bu üretken yapay zeka fırsatı Qualcomm için olağanüstü,” diyen Asghar, piyasanın Qualcomm hakkında gerektiği gibi düşünmediğine inanıyor. “Şirketin ürünleri yapay zeka tabanlı uygulamaların çok daha yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlayacak ve hisse fiyatı da bunu yansıtmalı.”

“Aslında tüm bu [yapay zeka] deneyimlerini çevre birimlerine, bilgisayarlarınıza, XR ürünlerine, akıllı telefonlara ve IoT ürünlerine getirebiliriz” diyen Ashgar, şirketin “bizi bu alandaki diğer herkesten ayıran benzersiz ve farklılaştırılmış bir teknolojiye” sahip olduğunu vurguladı.

Başka bir deyişle Ashgar, Qualcomm’un cihazlardaki uygulamaları ve deneyimleri optimize etme becerisinin yapay zekanın yaygınlaşmasını sağlayacağına inanıyor.

“Bizim hikayemiz, mümkün olan en düşük güçle daha fazla işlem yapmakla ilgili” diyen Ashgar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslında fişe takılı olmayan bir cihazda yapay zeka ile yapabildiğimiz şey tam olarak bu. Rakiplerimizden bazıları yüzlerce watt tüketen grafik motorları kullanırken, biz aynı deneyimleri kelimenin tam anlamıyla miliwatt güçle çalıştırıyoruz.”

Dünyanın enerji tüketimini azaltmayı da içeren çevresel korumaya giderek daha fazla önem verdiği bir dönemde, Ashgar’ın argümanı çok mantıklı.

Qualcomm hisseleri iyi bir alım mı?

Bu çerçevede, profesyonel analistlere ve ana finansal değerleme modellerine göre Qualcomm hisselerinin potansiyeli hakkında daha fazla bilgi edinmek istedik.

Qualcomm hisseleri için, 15 tanınmış finansal modelin bir sentezi olan InvestingPro Adil Değer fiyatı 130,74 dolar, yani geçen Cuma günkü kapanış fiyatının %18,5 üzerinde.

Analistler ise 133,71 dolarla biraz daha yüksek bir ortalama hedefe sahip ve bu da %21’den fazla yukarı yönlü potansiyeli temsil ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking