ÜlkeKültür.com

Prensipte Anlaştılar… Borç Limiti Krizi Çözülüyor

0 153

ABD Lideri Joe Biden, borç limiti konusunda Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy ile prensipte mutabakata vardıklarını vurguladı.

Beyaz Saray ile Cumhuriyetçiler, ABD’de borç limitine yönelik alınan tedbirlerin tükenerek ülkenin nakit kahrı çekmesine günler kala prensipte anlaştı.

Biden, yazılı açıklamasında, bu akşam Temsilciler Meclisi Lideri McCarthy ile prensipte borç limiti muahedesine vardıklarını aktardı.

Başkan Biden, muahedenin çalışanlar için kritik programları korurken harcamaları azaltan ve ekonomiyi herkes için büyüten değerli bir adım olduğunu tabir etti.

Feci bir temerrüde yol açabilecek bir durumu önlüyor​​​​​​​

Anlaşmanın kendisi ve Demokratların temel önceliklerini koruduğuna işaret eden Biden, mutabakatın bir uzlaşmayı temsil ettiğini, bunun da herkesin istediğini elde edemediği manasına geldiğini söyledi.

Biden, mutabakatın Amerikan halkı için âlâ bir haber olduğuna dikkati çekerek, “Çünkü feci bir temerrüde, ekonomik resesyona, emeklilik hesaplarının mahvolmasına ve milyonlarca işin kaybedilmesine yol açabilecek bir durumu önlüyor.” değerlendirmesini yaptı.

Müzakere takımlarının yasama metnini yazılı hale getireceğinin ve muahedenin Temsilciler Meclisi ile Senatoya gideceği bilgisini veren Biden, muahedenin çabucak geçirilmesi davetinde bulundu.

Amerikan halkına yakışır bir mutabakat olduğuna inanıyorum

McCarthy de hususa ilişin düzenlediği basın toplantısında, ABD Lideri Joe Biden ile bugün iki sefer telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirterek, “Haftalarca süren müzakerelerin akabinde prensipte muahedeye vardık. Hala yapacak çok işimiz var lakin bunun Amerikan halkına yakışır bir muahede olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

Anlaşmanın harcamalarda tarihi düşüşler ve insanları yoksulluktan iş gücüne taşıyacak kıymetli ıslahatlar içerdiğini lisana getiren McCarthy, yeni vergiler ve hükümet programlarının mutabakatta bulunmadığını anlattı.

McCarthy, muahede tasarısında çok daha fazlası olduğuna işaret ederek, yazıya dökmek için bugün yapacak işleri olduğunu lisana getirdi.

Bütçe limiti müzakerelerine katılan Cumhuriyetçi temsilci Garret Graves ile Patrick McHenry’ye çalışmaları için teşekkür eden McCarthy, üyelere gelinen durum hakkında bilgi vereceğini söyledi.

McCarthy, tasarının yazımı bitirilip Beyaz Saray ile görüşmesinin akabinde Lider Biden ile yarın öğlenden sonra tekrar konuşacağını belirterek, metni yarın yayımlamayı ve çarşamba günü de oylamaya sunmayı umduğunu kaydetti.

Borç limitinin 2 yıllığına artırılması öngörülüyor

ABD basınında yer alan haberlere nazaran, Beyaz Saray ile Cumhuriyetçiler ortasında uzun süren müzakerelerinden akabinde sağlanan mutabakat kapsamında borç limitinin 2 yıllığına artırılması öngörülüyor.

Bazı federal programlara yönelik harcamalarda kesintiye gidilmesini hedefleyen mutabakatın, besin yardım programları dahil birtakım devlet yardımından faydalananlara yeni çalışma ihtiyaçları getirmesi bekleniyor.

Anlaşmayla, 54 yaşın altında ve çocuğu olmayan belli besin kuponu alıcılarının programdan yararlanabileceği müddete yeni hudutlar getirilmesi öngörülüyor. Öte yandan, gaziler ve evsizler için besin kuponuna erişimin ise genişletilmesi planlanıyor.

Söz konusu mutabakat kapsamında, salgın devrinde sağlanan lakin harcanmamış yardım paralarının geri alınması amaçlanıyor.

Anlaşmanın isteğe bağlı harcamalara iki yıl boyunca hudut getireceği lakin bu hudutların savunma harcamalarına federal bütçenin geri kalanından farklı halde uygulanacağı belirtiliyor.

Anlaşma doğrultusunda borç limitinin artırılmasını öngören yasa tasarısının birkaç gün içinde Kongre’de oylanması bekleniyor.

Yellen, nakit sorunu çekilebileceği ihtarında bulunmuştu

ABD, 19 Ocak’ta 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış ve ABD Hazinesi limiti aşmamak için harikulâde tedbirler almaya başlamıştı.

Hazine Bakanlığı, kelam konusu fevkalâde tedbirlerin haziran başında tükenebileceği ihtarında bulunmuştu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limitine ait ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy’ye cuma günü gönderdiği mektupta, mevcut datalara dayanarak Kongrenin borç limitini, 5 Haziran’a kadar yükseltmemesi yahut askıya almaması durumunda Hazine’nin yükümlülüklerini yerine getirmek için kaynaklarının yetersiz kalacağının kestirim edildiğini bildirmişti.

ABD Hazinesi’nin nakit düzeyi, borç limiti müzakereleri devam ederken 25 Mayıs prestijiyle 38,8 milyar dolarla 2017’den bu yana en düşük düzeye gerilemişti.

ekonomim.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!