ÜlkeKültür.com

Powell’dan kredi uyarısı; Faiz artırım seyrini etkileyebilir!

0 168

Powell, Nobel İktisat Mükafatı sahibi Eski Fed Lideri Ben Bernanke ile birlikte Thomas Laubach Araştırma Konferansı’nda düzenlenen panele katıldı. Powell, burada yaptığı konuşmada, fiyat istikrarının güçlü bir iktisadın temeli olduğunu belirterek fiyat istikrarı olmadan iktisadın kimseye yaramayacağını söyledi.

Yüksek enflasyonun satın alma gücünü azalttığı için değerli zorluklar getirdiğinin farkında olduklarını yineleyen Powell, bu nedenle Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) enflasyonu yüzde 2 gayesine getirmekte kararlı olduğunu vurguladı.

Powell, enflasyonun düşürülememesinin yalnızca “acıyı” uzatmayacağını tıpkı vakitte fiyat istikrarına geri dönmenin toplumsal maliyetini de artıracağına dikkati çekerek, bunun ailelere ve işletmelere daha da büyük ziyanlar vereceğini düşündüklerini aktardı.

“Bankacılık kesimindeki gelişmeler kredi şartlarının sıkılaşmasına katkıda bulunuyor”

ABD’de bankacılık kesimindeki gelişmelere de değinen Powell, genel olarak bankaların ve bankacılık sisteminin güçlü ve güçlü olduğunu, artık yahut gelecekte karşılaşılabilecek zorluklarla başa çıkmak için âlâ bir pozisyonda olduğunu söz etti.

Powell, mart başında bankacılık bölümündeki gerilim ortaya çıktığında bankalar için likidite araçlarını kullandıklarını anımsatarak, kelam konusu likiditenin fiyat istikrarını sağlamak için bankanın para siyaseti araçlarının kullanımını kısıtlamadan finansal sistemin istikrarını desteklediğini anlattı.

Bunun boyutu çok belirsiz

Jerome Powell, “Finansal istikrar araçları bankacılık kesimindeki şartların hafiflemesine yardımcı olurken, kesimdeki gelişmeler ise kredi şartlarının sıkılaşmasına katkıda bulunuyor ve bunun ekonomik büyüme, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturması olası. Sonuç olarak, amaçlarımıza ulaşmak için siyaset faizimizin olağanda olması gerektiği kadar yükselmesi gerekmeyebilir. Olağan bunun boyutu çok belgisiz.” diye konuştu.

Fed’in mevcut siyasetini “kısıtlayıcı” olarak nitelendiren Powell, şimdiye kadarki sıkılaşmanın gecikmeli tesirleri ve son bankacılık gerilimlerinden kaynaklanan kredi sıkılaşmasının boyutu hakkında belirsizlikle karşı karşıya olduklarını aktardı.

Powell, bankanın gelecek kararlarının bilgilere ve gelişen görünüme bağlı alınacağını yineledi.

“Fed’in güvenilirliği enflasyon beklentilerinin makul bir biçimde sabitlenmesine yardımcı oldu”

Eski Fed Lideri Ben Bernanke de olağan ekonomik işleyişi bozan olağan dışı olayları çoklukla enflasyonun takip ettiğini söyledi.

Pandeminin siyaset yapıcıların neler olduğunu anlamalarını ve uygun halde reaksiyon vermelerini zorlaştırdığını belirten Bernanke, pandemiyle ilgili bir dizi şokun enflasyona neden olduğunu ve bu şokların kestirim edilemeyeceğini aktardı.

Bernanke, Fed’in güvenilirliğinin enflasyon beklentilerini, bilhassa de uzun vadeli enflasyon beklentilerini makul bir formda sabit tutmaya yardımcı olduğunu, bunun her vakit enflasyonu denetim altına almanın birinci adımı olduğunu lisana getirdi.

dünya.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!