ÜlkeKültür.com

Pompeo’dan “Güvenli Bölge” açıklaması

0 72

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD ile Türkiye ortasında “Müşterek Harekat Merkezi” kurulması konusunda mutabakata varılmasından memnuniyet duyduğunu söz etti.

Bakan Pompeo, Suriye’nin kuzeydoğusunda kurulması planlanan inançlı bölgeye yönelik görüşmelere ait Twitter’dan yaptığı açıklamada, şu tabirleri kullandı:

“Suriye’nin kuzeydoğusunda ortak güvenlik kaygılarımızı ele alan ve sürdürülebilir güvenlik sistemi kurulması için ABD ve Türkiye ortasında yapılan kıymetli ilerlemelerden memnuniyet duydum. İnançlı bölgenin kurulması, barış ve güvenliğin sağlanması açısından değerli bir adım.”

Türkiye’de “Müşterek Harekat Merkezi” konusunda mutabakat sağlanmıştı

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Suriye’nin kuzeyinde ABD ile koordineli biçimde tesis edilmesi planlanan inançlı bölgeye yönelik, ABD askeri yetkilileriyle Ulusal Savunma Bakanlığında 5-7 Ağustos’ta görüşmeler gerçekleştirilmişti.

Görüşmelerde, Türkiye’nin güvenlik tasalarını giderecek birinci kademede alınacak önlemlerin bir an evvel uygulanması, bu çerçevede inançlı bölge tesisinin ABD ile koordine ve idaresi için Türkiye’de Müşterek Harekat Merkezi’nin en kısa vakitte kurulması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

Türk ve ABD’li askeri yetkililerce, inançlı bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için her türlü ek önlemin alınması konusunda da mutabakata varılmıştı.

AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/