ÜlkeKültür.com

Piyasalarda “makule dönüş” fiyatlaması

0 119

Piyasalar, seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla nefes alırken bugün de iktisat siyasetlerine yönelik optimist beklentiyle risk iştahını artırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni kabineyi Cuma günü açıklaması bekleniyor. İktisat idaresi için isimler ortasında öne çıkan Mehmet Şimşek, dün Erdoğan’la bir sefer daha bir ortaya geldi. Analistler, iktisatta direksiyonun başına Mehmet Şimşek’in geçeceği beklentisi ve “makul” siyasete dönüşün fiyatlandığı görüşünde.

Bankacılık endeksinde yükseliş yüzde 9’u aştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, dün Mehmet Şimşek ile yine görüştüğü haberinin akabinde Şimşek’in iktisat idaresinde etkin rol oynayacağı beklentisi yükselirken bu gelişme borsada da fiyatlanıyor.

Borsa İstanbul, banka paylarının öncülüğünde primli seyrederken bankacılık endeksinin gün içindeki yükselişi yüzde 9’u aştı. Bankacılık endeksi, saat 12.18 prestijiyle yüzde 8,56 artışla 4396 puanda bulunuyor.

BIST 100 endeksi gün içinde 4830 – 4955 bant aralığında hareket ederken şu dakikalarda yüzde 3,00 yükselişle 4911 puanda bulunuyor.

En çok süreç gören pay senetleri THYAO, İş Bankası, Koç Holding, Akbank ve Garanti Bankası oldu.

Borsa İstanbul, seçim sonrası ikinci süreç gününe yüzde 1,51 oranında artışla 4840 puandan başlarken bankacılık endeksi ise açılışta yüzde 3,73 yükselişle 4199 puanda bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şimşek’le görüştü

Reuters Haber Ajansı’na konuşan iki kaynak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bir ortaya geldiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazar günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirdiği balkon konuşmasında iktisada yönelik iletilerinde inanç ve istikrar vurgusu yaparken “Uluslararası prestije sahip finans yönetimi” formundaki açıklamaları, Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı yapmış olan, kulislerde bir müddettir ismi geçen Mehmet Şimşek’in iktisat idaresinde yer alacağı beklentisini bir kere daha güçlendirmişti.

Dolarda istikamet yukarı

Dolar fiyatları, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 20,09 TL düzeyinde hareket ederken yeni güne 20,22 TL’den başladı. Dolar kuru, bugün Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte milletlerarası piyasalarda 20,4220 TL’ye kadar artarken gün içinde en düşük 19,8420 TL’yi gördü. Kur saat 12.20 prestijiyle yüzde 1,37 yükselişle 20,3671 TL’de hareket etti.

Bankalar ortası piyasa ile hür piyasa kurlarındaki fiyatlamada ise fark kapanıyor. Şu dakikalarda bankalar ortası piyasada dolar kuru 20,36 olurken özgür piyasada ise dolar/TL 20,58 TL. Böylelikle bankalar ortası piyasadaki fiyat ile özgür piyasa fiyatı ortasındaki makas 0,22 TL ile yüzde 1,08 oldu.

Euro fiyatları da gün içerisinde en yüksek 21,9760 TL’yi görürken şu dakikalarda 21,9251 TL düzeyinde bulunuyor. İngiliz sterlini ise birebir dakikalarda 25,4333 TL düzeyinde süreç görüyor.

Gram altında “dolar/TL” etkisi

Altının gram fiyatı, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 1257 lira düzeyinde hareket ederken yeni güne yatay başladı. Gram altın, dolar/TL’deki yükselişin tesiriyle bedel kazanırken en yüksek 1277 lirayı tırmandı.

Gram altın, şu sıralarda yüzde 1,50 oranında yükselişle 1276 lira düzeyinde bulunuyor. Tıpkı dakikalarda çeyrek altın 2214 lira, Cumhuriyet altını da 9095 liradan süreç görüyor.

Bu makale birinci olarak Ekonomim üzerinde yayımlanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking