ÜlkeKültür.com

Piyasalarda Dolar Karmaşası: Döviz Çekmek Artık Randevuyla

0 7

Merkez Bankası döviz rezervleri erimeye devam ederken, piyasada döviz kasveti yaşandığı belirtiliyor. Bilhassa döviz transferinin yüksek olduğu yerlerde bulunan birtakım bankaların bile dolar hesabından para çekmek isteyen vatandaşlara dolar fiyatına bakmadan anında ödeme yapmadığı, sıraya aldığı belirtildi.

Merkez Bankası döviz rezervleri tarihi düşüş yaşamaya devam ederken, dolar hafta başında tarihi doruğa ulaşarak 20 lirayı aştı. Döviz transferinin ağır yaşandığı yerlerde bile birtakım bankaların dolar çekmek isteyen müşterilerine anında ödeme yapamadığı, diğer bir güne randevu verdiği kaydedildi.

Bankaların şubelerindeki döviz ölçüsü, şubenin büyüklüğüne ve pozisyonuna nazaran değişiyor. Küçük yerlerdeki banka şubelerinde döviz bulunmaması olağan karşılanırken, Aksaray, Eminönü üzere döviz transferinin ağır olduğu yerlerde dolar ödemelerinde yüksek ölçüler dışında anında ödeme yapılması bekleniyor.

Ancak piyasada bilhassa dolar problemi yaşandığı kaydediliyor. Aksaray, Eminönü üzere semtlerde bile dolar çekmek isteyen vatandaşlar sorun yaşıyor. Birebir gün parasını çekemeyen vatandaşların sıraya alındığı, öteki bir güne randevu verildiği belirtiliyor.
Bir devlet bankasından 20 bin dolar çekmek isteyen bir bireye, banka çalışanının genel müdürlükten para gelmediği, lakin öteki müşterileri dolar yatırırsa arayacağını söylediği söz ediliyor.

Şirketlerin döviz çekme limitiyse 5 bin ile 10 bin dolar ortasında değişiyor. Şirketlere acil durumlar dışında tıpkı gün ödeme yapılmadığı, döviz transferinin güçleştiği söz ediliyor. Ayrıyeten gün içinde hesaba gelen döviz ise birebir gün ödenmiyor.

Herkese özel faiz

Piyasada yaşanan döviz badiresi, faiz oranlarına da yansımış bulunuyor. Bankalar piyasadan dolar toplamak için faiz oranlarını yükseltti. Bankalar doların ölçüsüne nazaran müşterilerine özel faiz teklifinde bulunuyor. Türk lirası için faiz oranı yüzde 40’ları geçerken, döviz içinse bu oran yüzde 5’lere ulaşmış bulunuyor. Hatta birtakım bankaların üç aylık vadeli dolar hesabı için yüzde 15 faiz verdiği kaydediliyor.
Uzmanlar, Kur Muhafazalı Mevduat Hesabı’nda (KKM) paraları bulunan vatandaşların paralarını dolara çevirmeleri durumunda bunun nasıl karşılanacağının soru işareti olduğunu söylüyor.
Esenler’deki müşteri dolar çekmek için Aksaray’a geldi.

‘Kapalı Çarşı’dan getireceğiz’

Avukat Nesrullah Oğuz da İngiltere’ye gideceği için aldığı bin 500 sterlini çekmek için bankaya pazartesi günü gittiğini fakat şube yetkililerinin ellerinde sterlin olmadığını söyleyerek, “Yarın 15:00’te gelirseniz Kapalıçarşı’dan getirebiliriz” dediklerini anlattı. Salı günü bankaya giden ve parasını çeken Oğuz, şubede uzun kuyruklar olduğunu anlatarak, “Sıra beklerken banka yetkililerinin bankodaki kimi müşterilerine dolar verdiklerini kimilerine da ‘şuan dolar veremiyorum’ ‘dolar’ yok dediklerini çok duydum. Hatta bankanın Esenler’de hesabı olan müşterisi, o şubede dolarını çekemediği için benim bulunduğum Aksaray şubesine gelmişti. Ya da hesabındaki tüm parayı çekmek isteyenlere paranın tamamı yerine bir kısmının ödendiğine şahit olduk. Bir müddet sonra vazifeli elindeki defterini göstererek açıklama yaptı. Dolar çekmek isteyenlerin sıralandığı bir defterdi ve bir sayfa dolusu sıra vardı. Sıraya alıp, verebilecekleri günü söyledi. Vazifeli, dolar bulmakta sorun yaşadıklarını, bugün 50 bin doların geldiğini ve bittiğini, seçimden sonra bu durumun değişebileceğini anlattı” diye konuştu.

HalkTV

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Köpek pansiyonu - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - AiKalem Blog - oto çekici - bir finansçı - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/ - düğün davetiyesi - slot siteleri - canlı casino siteleri