ÜlkeKültür.com

Petrolde sert düşüşle piyasa karıştı: AB yaptırımları, Rus üretim kısıtlaması, OPEC+ dengeleme eforu

0 0

Suudi Arabistan ve öteki OPEC ülkelerinin Çin’in Covid aksisi kısıtlamalarını sıkılaştırmasının talebe ziyan verdiği gerekçesiyle bir üretim artışını tartıştığı bildirildi.

Küresel gösterge Brent, Ocak ayından bu yana en düşük düzey olan varil başına 83 doların altına %6’ya kadar düştü. Wall Street Journal’ın OPEC+’ın AB’nin Rus petrolüne uyguladığı ambargo öncesinde 500.000 varillik bir üretim artışı düşündüğünü bildirmesinin akabinde düşüşler hızlandı. Doğrulanırsa, üretim artışı, piyasa hassaslığı değiştikçe, fizikî varillerin fiyatının düşmesi eşliğinde gelecek.

Piyasanın zayıflığı, petrolün arz ve talep istikrarının birden fazla göstergeyle etkilenmekte oluşundan kaynaklanıyor.

Çin, hafta sonu boyunca neredeyse altı ay içinde Covid ile ilgili birinci vefatlarını gördü. Başşehir yakınlarındaki 11 milyonluk bir kentin sakinlerinden salgının ortasında konutta kalmalarını istemesi son gelişmelerle dünyanın en büyük petrol ithalatçısında daha fazla kısıtlama dalgası korkusu uyandırdı.

Ham petrol, OPEC+’nın üretimi günde 2 milyon varil azaltmayı kabul ettiği çeyrek başında elde edilen kazanımları sildi. Rusya’nın deniz yoluyla gelen akışlarına yönelik yaklaşan bir Avrupa Birliği yasağı ve G7’nin fiyat sonu planı, görünümü bulanıklaştırıyor. Yetkililer, Moskova’nın Ukrayna’yı işgaline reaksiyonlarını artırırken Çarşamba günü uygulanacak tavanın düzeyini açıklamaya hazırlanıyorlar.

Ocak ayı için Brent, New York’ta saat 11:12’de varil başına 5,25 dolar düşerek 82,37 dolara geriledi.

Pazartesi günü sona erecek olan Aralık teslimatı için WTI, varil başına 4,94 dolar düşüşle 75,14 dolara geriledi.

Daha etkin Ocak kontratı 4,70 dolar düşüşle varil başına 75,41 dolardan süreç gördü.

Goldman Sachs Group Inc., Brent ham petrolü için dördüncü çeyrek iddiasını varil başına 10 dolarla 100 dolara düşürdü ve düşüş kısmen Çin’de olaylar arttıkça daha fazla anti-virüs tedbiri mümkünlüğü nedeniyle gerçekleşti.

Rusya’dan üretim tehdidi

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rus petrolüne tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol satmayacaklarını belirterek, “Tavan fiyat uygulayacak ülkelere petrol ve petrol eserleri tedarik etmeyi planlamıyoruz. Petrolümüzü pazar odaklı ortaklara yönlendireceğiz yahut üretimi azaltacağız.” dedi.

Novak, Moskova’da ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rus petrolüne yönelik muhtemel tavan fiyat uygulamasını kıymetlendirdi.

Enerji piyasasının siyaset için kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Novak, “Enerji dalının siyasete alet edilmesinin sırf kaynak açığına ve güç tedarikinde problemlere yol açacağına inanıyoruz.” tabirini kullandı.

Petrolde tavan fiyat uygulamasının, petrol piyasasının işleyişine “eşi görülmemiş” bir müdahale olduğunu belirten Novak, “Bu kaçınılmaz olarak güç kesimindeki yatırımları azaltacak ve petrolün yanı sıra tavan fiyat sisteminin gelecekte uygulanabileceği diğer emtia arzlarında da açık yaratacaktır.” dedi.

‘Tavan fiyat uygulayacak ülkelere petrol tedarik etmeyi planlamıyoruz’

Novak, Rusya’nın global piyasada emniyetli bir güç tedarikçisi olduğuna işaret ederek, “Tavan fiyat uygulayacak ülkelere petrol ve petrol eserleri tedarik etmeyi planlamıyoruz. Petrolümüzü pazar odaklı ortaklara yönlendireceğiz yahut üretimi azaltacağız.” diye konuştu.

Avrupa Birliği, temmuzda onaylanan 6’ncı yaptırım paketi kapsamında, Rusya’dan deniz yoluyla ham petrol tedarikinin 5 Aralık, rafine eser tedarikinin de 5 Şubat prestijiyle büsbütün kesilmesine karar vermişti.

Geçen ay kabul edilen ve Rusya’nın petrol satışına tavan fiyat getirilmesini içeren 8’inci yaptırım paketi kapsamında ise Rusya’dan ham petrol ve eserlerinin deniz yoluyla üçüncü ülkelere taşınmasına ek kısıtlamalar getirilmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya