ÜlkeKültür.com

Özel Plaka Fiyatları 2022

0 350

Aracınızı sıfır veya ikinci el alırken kişiselleştirme yöntemlerinden biri de hususi plakadır. Takım adı yada isim kısaltmaları kullanarak plakanızı özelleştirebilirsiniz. Fakat özel plaka sahibi olabilmek için önce birtakım prosedürlerden geçmeniz gerekiyor.

Peki 2022 senesinde hususi plaka nasıl alınır?
Özel Plaka Çıkartmanın Şartları Nelerdir? Özel plaka sahibi olmak için belli şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Öncelikle ikamet ettiğiniz kent ile aynı kent koduna sahip olması gerekiyor. Örneğin 34 ADA 111 plakasına haiz olmak istiyorsanız ve ikametiniz İstanbul değilse bu plakaya sahip olamazsınız. Fakat firma adına çıkarılacaksa böyle bir koşul bulunmuyor. Yalnız her biri için ortalama 10 bin ile 20 bin TL içinde vergi ödemeniz gerekiyor.

Özel Plaka Ücreti Ne Kadar?
Özel plaka aldığınızda yılda iki defa hususi plaka vergisi ödemek zorunda olacağınızı ihmal etmeyin. Bu verginin miktarı 10 bin ile 20 bin içinde değişiklik gösterebilir. Özel plaka fiyatları ve vergisi sabit değildir. Araç sahibinin yıllık gelirine nazaran değişiklik gösterir. Plakayı çıkartırken belli bir miktar para bağışlamanız gerekir. Fiyatlar ise arzu ettiğiniz plakanın talebine nazaran değişebilir. Örneğin üç harfli isim ya da ekip kısaltması istiyorsanız evvel sıraya girmeli ve yüklü bir para ödemeniz gerekiyor. Eğer istediğiniz hususi plakaya talep düşükse daha uygun fiyatlı olacaktır.

Sıfır Araç İçin Özel Plaka Noterden Nasıl Alınır 2022
Sıfır araç alırken ilk önce Emniyet Müdürlüğü vesilesiyle plakanın boşta olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Sorgulamanın peşinden plakayı rezerve ederek tutarı ödemelisiniz. Ardından makbuzla notere giderek plakanın değişeceğini beyan edersiniz. Noterdeki işlemlerin tamamlanmasının peşinden belgelerle birlikte en yakın Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası‘nı ziyaret etmeniz gerekiyor. Plakanızı bu kurumdan ortalama bir saat arasında almanız olası.

İkinci El Araç İçin Noterden Özel Plaka Nasıl Alınır?
İkinci el araç alırken plakayı özelleştirmek istiyorsanız öncelikle istediğiniz plakanın boşta olup olmadığını Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ya da online olarak sorgulamanız gerekiyor. Boşta ise plakayı ayırarak tutarını ödemeniz gerekiyor. Makbuz ile birlikte notere gitmeden ilkin eski plakayı sökmeniz ve eski plaka işlemler esnasında notere vermeniz gerekir. Ardından belgelerle beraber en yakın Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası‘nı ziyaret etmeniz gerekiyor. Plakanızı bu kurumdan ortalama bir saat arasında almanız olası.

Özel Plaka Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
Şahıs için: Kimlik belgesi Şirketler için: Son 6 ay faaliyet belgesi ve imza sirküleri

Şirketler için: Son 6 ay faaliyet belgesi ve imza sirküleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!