ÜlkeKültür.com

Otomotiv ihracatında yüzde 5’lik artış

0 71

Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliğinden (OİB) yapılan yazılı açıklamaya nazaran, otomotiv kesiminde temmuz ayında yapılan ihracat, geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 5 artışla 2,9 milyar dolara ulaştı.

Yüzde 18’lik hisseyle Türkiye ihracatında tekrar birinci sırada yer alan otomotiv sanayinin ihracat ortalaması da ocak-temmuz devrinde 2,6 milyar dolar oldu. Otomotiv kesiminin ocak-temmuz devri ihracatı ise yüzde 5 azalarak 18 milyar 216 milyon dolar olarak kaydedildi.

Temmuzda eser kümeleri bazında binek araba ihracatı yüzde 3 artarak 1 milyar 141 milyon dolar olurken, bu kümenin sanayi ihracatından aldığı hisse yüzde 39,5 oldu.

Tedarik sanayisi ihracatı yüzde 3 düşerek 886 milyon dolar olurken, bu kümenin aldığı hisse da yüzde 30,5 olarak gerçekleşti.

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 0,5 azalarak 484 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı ise yüzde 32 artışla 207 milyon dolar olarak kaydedildi.

Geçen ay öbür eser kümeleri ortasında yer alan çekiciler ihracatı da yüzde 75 üzere düzgün bir oranda artış kaydetti.

Tedarik sanayisinde en büyük pazar olan Almanya’ya ihracatta yüzde 9 azalma görülürken, yeniden değerli pazarlardan Fransa’ya yüzde 5, İtalya’ya yüzde 9, Fas’a yüzde 50, İran’a yüzde 43 düşüş, ABD’ye ise yüzde 17, Rusya’ya yüzde 26, Slovenya’ya yüzde 51, Cezayir’e yüzde 42 artış yaşandı.

Binek arabalarda en büyük pazar olan Fransa’ya ihracat yüzde 28 artarken, yeniden değerli pazarlardan ABD’ye yüzde 343, İsrail’e yüzde 220, Polonya’ya yüzde 71 artış kaydedildi. Buna karşılık Birleşik Krallık’a yüzde 43, İspanya’ya yüzde 20, Belçika’ya yüzde 11, Slovenya’ya ihracatta yüzde 12 oranında düşüş görüldü.

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda Hollanda’ya yüzde 319, İtalya’ya yüzde 17, Fransa’ya yüzde 25 artış yaşanırken, Birleşik Krallık’a ise yüzde 52, Slovenya’ya yüzde 35, Belçika’ya yüzde 32, ABD’ye yüzde 52 düşüş yaşandı. Otobüs, minibüs ve midibüs kümesinde da Fransa’ya ihracatta yüzde 13 düşüş olurken, İtalya’ya yüzde 93, Almanya’ya yüzde 9 ve ABD’ye yüzde 100 artış yaşandı.

– “Fransa, temmuzda ihracatta en büyük ikinci pazar oldu”

Aylık bazda en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya, yüzde 5 artışla 414 milyon dolar ihracat yapıldı. Fransa, temmuzda kaydedilen yüzde 20 artış ve 386 milyon dolar ihracat sayısıyla en büyük ikinci pazar oldu. Tekrar İtalya’ya yönelik ihracat da yüzde 6 artışla 269 milyon dolar oldu.

Önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a yüzde 38,5, İspanya’ya yüzde 15,5, Slovenya’ya yüzde 14,5, Belçika’ya ihracatta yüzde 19 düşüş görülürken, Hollanda’ya yüzde 131, ABD’ye yüzde 55, Polonya’ya yüzde 37, İsrail’e yüzde 113, Rusya’ya da yüzde 34 ihracat artışları yaşandı.

Birleşik Krallık’a olan yüzde 38,5 oranındaki düşüşte bu ülkeye yapılan eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının yüzde 52, binek arabalar ihracatının yüzde 43 gerilemesi tesirli oldu. Fransa’ya yönelik yüzde 20’lik artışa ise bu ülkeye yönelik çekiciler ihracatının yüzde 156, binek arabalar ihracatının da yüzde 28, tekrar ABD’ye olan artışta da binek arabalar ihracatının yüzde 343 oranlı artışı tesir yaptı.

Temmuzda ülke kümesi bazında en büyük pazar olan Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yüzde 1 artışla 2 milyar 209 milyon dolar oldu. AB ülkelerinin toplam ihracattan aldığı hisse da yüzde 76 olarak gerçekleşti. Yılın yedinci ayında Orta Doğu ülkeleri ve Kuzey Amerika Hür Ticaret Bölgesi’ne yüzde 30’ar, Afrika ülkelerine de yüzde 18 ihracat artışı yaşandı.

– “Sektöre yönelik yeni bir ÖTV düzenlemesi gerekiyor”

Konuyla ilgili değerlendirmelerine yer verilen OİB İdare Heyeti Lideri Baran Çelik, temmuzda binek arabalar ile otobüs, minibüs ve midibüs ihracatında yaşanan artışların kesim ihracatına olumlu yansıdığını kaydetti.

Sürdürülebilir ihracat artışı için iç pazar canlılığının kıymetine dikkati çeken Çelik, “İç pazarda yaşanan meşakkatlerin giderilmesi için kesime yönelik yeni bir ÖTV düzenlemesi gerekiyor. İç pazarı yine canlandıracak bu adım, ihracata da olumlu katkı sağlayacaktır.” tabirini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/