ÜlkeKültür.com

Önü Açık Meslekler 2022

0 172

Yeni teknolojilerin ve dijitalleşmenin hayatımızı dönüştürmesiyle oluşan beklentileri karşılayacak insan gücü arayışı birtakım meslek gruplarına olan talebi artırmakla kalmıyor, gelecekte adlarını sıkça duyacağımız yeni meslekleri de beraberinde getiriyor. Özellikle Türkiye’de geleceğin meslekleri hangileri olacak sorusu da insanlar arasında sıkça konuşulan konulardan bir tanesi olarak göze çarpıyor.

Önü açık mesleklerden kimilerine günümüzde aşina olsak da bunlar 5 – 10 sene ilkin var olmayan hatta adını bile duymadığımız mesleklerdi. Şimdi ise gelecek hiç olmadığı kadar süratli geliyor. Bu nedenle mesleki alanınızı seçerken, o işin öngörülebilir gelecekte ne kadar revaçta olacağına, gelecekte en oldukça kazanacak mesleklerden olup olmadığına dikkat etmek ve becerilerinizi ona gore geliştirmek önemli bir konu. Gelecekte popüler olacak meslekleri sizin için sıraladık. İşte 10 yeni meslek;

1) Veri Bilimcisi
Veri bilimi kavramını özellikle Facebook, Amazon ve Netflix yaşamımıza girdiğinden beri sıkça duyuyoruz. Veri bilimciler bağlı bulundukları şirketlere kıymet yaratmak amacıyla veriyi uçtan uca çözümleme eder ve sonuçlarını idare ile paylaşıp aksiyon alınmasını sağlar. Verileri sınıflamak, çıkarım yapmak ve kompleks davranışları çözümlemek veri bilimcilerin görevidir. Bir bakıma analitik veri uzmanının bir türüdür. Aynı zamanda verileri analiz etmekle kalmayıp bu verilerin iyi mi kullanılacağına da karar vermelidir.

2) Yapay Zeka ve Robotik Mühendisi
Makine öğrenmesi ve veri bilimi yapay zekanın ayrılmaz iki iş koludur. Veri bilimcileri bilgisayar bilgisine gereksinim duymakla birlikte temel olarak istatistik ve analitik becerileri ile ön plandadır. Makine öğrenmesi mühendisleri ise bilgisayar bilimi ve kodlama alanlarında daha yetkindir. Yapay zekanın gelişimiyle beraber, imaj tanıma, ses, tıp veya siber emniyet şeklinde bir oldukca sektörde etkinlik gösteren şirketlerin yapay zeka alanında yetkin mühendislere ihtiyacının artmasına karşın ehil iş gücü halen piyasada bulunmuyor.

3) Alternatif Enerji Danışmanı ve Teknisyeni
Sonsuza kadar fosil yakıtlar tüketerek hayatta kalamayacağımız için alternatif enerji kaynakları önümüzdeki yıllarda oldukca ehemmiyet taşıyor olacak. Doğal dengenin bozulması sebebiyle rüzgar, güneş ve hidroelektrik şeklinde sürdürülebilir enerji kaynaklarına verilen önem gün geçtikçe artıyor. Ancak bu alternatif kaynaklar halen ihtiyaca tamamıyla cevap veremiyor. Gelecekte evler, işyerleri ve toplumsal alanlar şeklinde yaşam alanları için en doğru yakıtı kullanmak oldukça önem taşıyor. Bu noktada alternatif enerji danışmanlığı verimliliği çoğaltmak ve en doğru yakıtı belirlemekte, alternatif enerji teknisyenliği ise bu enerji kaynaklarının kurulumu, bakım ve onarımı için oldukça talep alan mesleklerden biri olacak.

4) Nesnelerin İnterneti Cihazların Güvenlik/Onarım Personeli
Evde bir şeyler bozuk çıktığında tesisatçıyı aramaya alışkınız. Peki ya akıllı buzdolabımız hacklendiğinde yada parlak zeka aydınlatma sistemimiz bizi dinlemeyip ışıkları açmadığında kimi arayacağız? Tabii ki IoT cihazlar emniyet personellerini! Gelişimini kısa bir müddette tamamlayan nesnelerin interneti, gelecekte fazlaca daha çok noktada kendisini göstermeye devam edecek. 2018 senesinde gösterilen IoT tutanağına gore 2025’te 64 milyardan fazla IoT aleti olacağı tahmin ediliyor.1 Hayatımızın bir parçası olan bu cihazların bozulması durumunda ise IoT güvenlik/ tamir personellerine ihtiyaç duyacağız.

5) Blockchain Geliştiricisi
Son zamanlarda oldukca popüler olan dijital para birimi Bitcoin’i duymayan kalmadı. Peki bunu kullanabilmemizi sağlayan teknoloji hakkındaki ne kadar bilgimiz var? Blockchain, şifrelenmiş işlem takibi elde eden dağıtık bir veri kayıt sistemidir. Biraz anlaşılması zor olsa da, uzmanlara bakılırsa sonunda internet kadar dünyayı değiştiren bir teknoloji olacağı söyleniyor. Bu nedenle gelecek senelerde blockchain uygulamalı hizmetleri ve ürünleri geliştiren profesyonellerin çok revaçta olması umut ediliyor.

6) Kullanıcı Deneyimi (UX) ve İnsan-Bilgisayar Etkileşimi (HCI) Tasarımcısı
Bir UX tasarımcısı, kuruluşların kullanıcı deneyimlerinden yararlanarak yeni içeriklerin oluşturulmasını sağlar. Örneğin bir cihazdaki açma kapama düğmesinin nerede olduğundan, bir web sitesindeki panelin kullanım düzenine kadar birçok alanda UX tasarımcılarının çalışmalarını görebiliriz. Kullanıcı deneyimi tasarımı, ürünle olan etkileşimde kullanıcı memnuniyetini arttırma sürecini oluştururken, insan-bilgisayar etkileşimi interaktif bilgisayar sistemlerini çevreleyen başlıca olayların incelenmesi ile ilgilidir. Yani yalnızca kullanılabilirlikten ziyade, insan performansını da ele alarak genellikle kullanıcı deneyimi pratiğinde göz ardı edilen somut etkileşimleri de kapsar.

7) 3D Üretim Mühendisi
3 boyutlu yazıcılar kullanılarak kurulan girişimler, özellikle esenlik, yemek ve tekstil şeklinde sektörlerde önemli değişiklikler vaat ediyor. 3D üretim mühendisliği ile yakın gelecekte seri üretimin yerini kişiselleştirilebilir üretimin alması umut ediliyor. 3D üretim teknolojisi tıp alanında da kullanılmaya başladığında böbrek, kalp, kulak şeklinde organların üretiminin gerçekleşmesiyle organ nakli için bekleme listeleri tarihe karışacak.

8) Tıbbi Danışmanlar
Gelecekte ameliyatlara robotların ve robotik sistemlerin yapmasına hazırlanılıyor. Dolayısıyla suni zekanın tıp alanında kullanılmasının kararı olarak karşımıza hem bu tür robotların üretim, bakım ve yenilemeleri mevzusunda bununla beraber hasta işlerinden sorumlu olacak uzman iş gücüne ihtiyaç duyulacak.

9) Çöp Mühendisi
Geleceğin meslekleri içinde en ilginci çöp mühendisliği olabilir ama en etkililerinden de biri olacağı kesin görülüyor. Çöp mühendisliği, dünya nüfusunun ve tüketimin artmasıyla beraber ortaya çıkan atık sorunu ve bu atıkların doğru halde dönüştürülmesi üstüne geliştirilen bir meslek. İnsanlar her yıl 2 milyar tondan fazla atık üretiliyor. Peki, biz bu atıkları ne yapıyoruz? Düzenli olarak çöp depolama alanlarına gömüyoruz. Oysaki laf konusu bu miktar dünyadaki elektrik tüketiminin %10’unu karşılayabilecek potansiyeldeki 4,5 milyar varil petrol eşdeğeri enerji yer alıyor. Üstelik bu miktar gelecekte baş edilemez bir noktaya gelebilir. Bu nedenle, atıkların doğru şekillerde dönüştürülmesi gerekiyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Cambridge Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi gibi dünyaca ünlü üniversiteler bu çalışmaların bilinçli yapılması için bu alanda uzmanlar yetiştirecek programlar açmaya başladılar bile.

10) Dijital Dedektif
Siber suçların çokça işlendiği günümüzde sistemlerin güvenliğini sağlamak artık son derece önemli hale geldi. Gelecekte bir firmanın var olmaya devam edebilmesi için siber suçlara karşı daha da tedbirli olması gerekecek. Bu nedenle de dijital ortamda bilgi saklama, işleme ve güvenlik mevzuları hem firmalar bununla birlikte bireyler için daha da önem taşıyacak ve bu alanda uzmanlaşmış elemanlara da ihtiyaç oldukça artacak.

Geleceğin Kadın Meslekleri
Çoğu işletme, eskisinden daha çok kadın çalışanı işe almak, elde tutmak ve terfi ettirmek istiyor. Kadınların yeteneklerinden istifade etmek, işgücü planlaması için öne çıkan ve gelecek vaat eden bir konu olarak görülüyor. Yapılan bir ankete nazaran şirketlerin dörtte birinden fazlası, hanım yetenekleri gelecekteki işgücü stratejisinin önemli bir parçası olarak tanımlıyor. Benzer halde, kadınların artan işgücüne katılımı ve ekonomik gücünün, muhtelif sanayi sektörlerinde değişimin temel gücü olacağı ve istihdam artışıyla bağlantılı olarak giderek daha çok kabul göreceği söyleniyor.

Geleceğin Erkek Meslekleri
Erkeklerle hanımefendiler içinde matematiksel zeka açısından oldukça az fark olsa da Amerika’li matematikçilerin ancak %3’ü kadındır. Ormancılık, endüstri, yazılım, balıkçılık, inşaat, madencilik ve polis benzer biçimde riskli işlerde de erkeklerin yoğun olduğunu görüyoruz. Eski tarihlerden beri hanımefendilerin empati yeteneğinin erkeklerden daha üstün olduğu düşünülüyor. Belki de bu yüzden hanımefendilerin daha fazlaca empati gerektiren işlerde hâkim olduğunu görürken, erkeklerin daha matematiksel, teknik alanlarda egemen olduğunu görüyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!