ÜlkeKültür.com

Negatif faizli tahvil toplamı 16 trilyon dolarla rekor kırdı

0 5

ABD tahvil piyasalarında çalmaya başlayan resesyon alarm zilleri, yatırımcıların bir sefer daha inançlı liman niteliğindeki varlıklara akın etmesine neden oldu ve bu durum global negatif faizli tahvil stokunun tekrar rekor düzeye yükselmesine neden olduç

Bloomberg Barclays Global Negatif Faizli Tahvil Endeksi’nin piyasa pahası, Çarşamba günü, kilit kıymetteki ABD 2 yıl ve 10 yıl vadeli tahvil getiri eğrisinin 2007’den bu yana birinci sefer bilakis dönmesi (2 yıl vadeli tahvil faizinin 10 yıl vadeli tahvil faizinin altına inmesi) ve bu durumun resesyonun öncü göstergesi olarak değerlendirilmesinin akabinde 16 trilyon dolardan kapanarak rekor düzeye geldi.

Küresel tahviller, aşağı istikametli sinyallerle birlikte, yatırımcıların ülke tahvillerine yönelerek inançlı liman araması ile birlikte sert yükseldi. ABD’nin gösterge 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 1.6’nın altına indi ve 30 yıl vadelilerin faizi rekor düzeye geriledi.

ABD-Çin ticaret uyuşmazlığının artması, İtalya, Hong Kong ve Arjantin’deki siyasi tansiyonlar, Çin ve Almanya’dan gelen bilgilerin hayalkırıklığı yaratması bu ay inançlı liman niteliğindeki varlıklara talebi artırdı. Stratejistler artan bir biçimde, ABD Hazine tahvil faizlerinin sıfır altı faizli tahvil kümesine katılacağı spekülasyonunu yapıyor. Eski Fed Lideri Alan Greenspan ise bunun büyütülecek bir durum olmadığını açıklamıştı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Borsa - Spor Tayt Modelleri - uluslararası evden eve nakliyat - https://meskhaber.com/
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan