ÜlkeKültür.com

Millet İttifakı’nın küçük ortakları Mecliste küme kurmak için görüşüyor

0 152

28. Periyot milletvekilleri 2 Haziran Cuma günü yapılacak yemin merasimine hazırlanırken bir yandan da Meclis’te kümesi bulunan siyasi partiler Meclis Küme İdaresi ve Meclis Başkanlık Divanı’nda yer alacak isimleri belirleyecek. CHP, Meclis kümesini 3 Haziran Cumartesi günü toplayacak, AK Parti ise gelecek hafta kapalı küme toplantısında MYK’da belirlenen küme lideri ve küme başkanvekilleri için oylama yapacak. Öte yandan CHP listelerinden Meclis’e giren DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin bir ortaya gelerek küme kurmaları konusundaki formül arayışları yemin merasimin akabinde hızlanacak.

AK Parti Merkez İdare Kurulu’nda (MYK) AK Parti Küme Lideri olarak 27. Devirde TBMM Adalet Kurulu Lideri Sivas Milletvekili Abdullah Güler belirlendi.

27. Devirde küme başkanvekili olan İstanbul Milletvekili Hasret Güçlü ile Çankırı Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu küme başkanvekilliği misyonunu sürdürecek. Öbür küme başkanvekilleri Ankara Milletvekili Leyla Şahin Usta, Gaziantep Milletvekili eski Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Manisa Milletvekili Bahadır Yenişehirlioğlu oldu. AK Parti Meclis Kümesi gelecek hafta toplanarak seçim sürecini tamamlayacak.

CHP’de seçim 3 Haziran’da yapılacak

CHP’nin, Meclis küme idaresindeki isimleri büsbütün yenilemesi bekleniyor.3 Haziran Cumartesi günü yapılacak kapalı küme toplantısında küme idaresi ile TBMM Başkanlık Divanı’nda vazife yapacak isimler belirlenecek. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun milletvekili olmaması nedeniyle küme lideri seçimi yapılacak. Küme Başkanvekilliği misyonunu sürdüren Özgür Özel’in küme lideri olmasına kesin gözüyle bakılıyor. TBMM Başkanvekilliği için Ankara Milletvekili Tekin Bingöl aday oldu. Küme Başkanvekilliği için Genel Lider Yardımcıları Ali Öztunç, Bülent Tezcan’ın yanı sıra Ali Uzman Başarır, Zeynel Emre, Murat Buyruk, Murat Bakan ile Mahmut Tanal müracaatta bulundu.

Millet İttifakı’nda küme sayısı artabilir

Öte yandan Millet İttifakı’nda yer alan ve CHP listelerinden seçime giren DEVA (IS:DEVA) Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’den toplam 38 milletvekilinin küme kurmaları bekleniyor. DEVA Partisi’nin 15, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi’nin 10’ar, Demokrat Parti’nin 3 milletvekili bulunuyor. Meclis’te bir siyasi partinin küme kurabilmesi için 20 milletvekiline sahip olması gerekiyor. Küme kurmak için bu dört partinin hiçbiri 20 milletvekiline sahip olmadığı için bir ortaya gelerek bir partinin çatısı altında Meclis’te Küme kurması konusunda arayışlar var. Bu partilerin tek çatı altında toplanması gündemde lakin hangi partinin çatısı altına küme kurulacağı konusunda bir uzlaşma şimdi sağlanmış değil. Meclis’te yapılacak yemin merasiminin akabinde kelam konusu partiler ortasındaki görüşmelerin sürat kazanması beklenirken, sürecin temmuz ayına sarkabileceği lisana getiriliyor.

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde CHP listelerinden Meclis’e giren DEVA, Saadet ve Demokrat Parti’ye ortak küme kurma daveti yaparak, “Mecliste yeni tablo oluştu, birlikte bir küme kurmak zarurettir.” açıklaması yapmıştı. Millet İttifakı’nın küçük partileri küme kurmaları halinde, hem Meclis Genel Kurulu’nda küme ismine kelam alabiliyorlar hem de Meclis kurullarına üye verebiliyorlar.

Bu makale birinci olarak Ekonomim üzerinde yayımlanmıştır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking