ÜlkeKültür.com

Memurların artırım pazarlığında ikinci toplantı

0 100

Hükümet ve memur sendikaları, 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve toplumsal haklarının belirleneceği 5. Devir Toplu Kontratı kapsamında ikinci kere toplandı.

Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un iştirakiyle Bakanlığın Reşat Moralı Salonu’nda gerçekleşen toplantıda Memur-Sen Genel Lideri Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen Genel Lideri Başkan Kahveci, Kamu Patron Heyeti temsilcileri ile hizmet kollarında yetkili sendikaların temsilcileri yer aldı. Toplantıda KESK’ten temsilci olmaması dikkati çekti.

Görüntü alınmasının akabinde basına kapatılan toplantıda “Büro, Bankacılık ve Sigortacılık”, “Eğitim, Öğretim ve Bilim”, “Sağlık ve Toplumsal Hizmetler”, “Yerel Yönetim”, “Basın, Yayın ve İletişim” ile “Kültür ve Sanat” hizmet kollarındaki taleplerin müzakere edileceği öğrenildi.

– “Taleplerin tasnif süreci pazarlık sürecinin dışına alınmalı”

Memur-Sen Genel Lideri Ali Yalçın, toplantıdan evvel basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bugüne kadar altı hizmet kolunda 393 teklifin konuşulduğunu belirterek, bunlardan 118’inin ayrıştırılarak genel teklifler ortasına alındığını söyledi.

Bugün 6 hizmet kolunda toplam 275 teklifin görüşüleceğini lisana getiren Yalçın, şu bilgileri verdi:

“Masada 652 teklifimiz var. 578 adedinin görüşülmesi konusunda uzlaşılmıştır. Geriye kalan 74 teklif konusunda ise masanın kapsamında olup olmadığıyla ilgili görüş ayrılığı kelam hususudur. Kapsam dışında diye bir şeyi kabul etmiyoruz zira bizim problemlerimizi çözeceğimiz sistem burası.”

Hizmet kolları komite sürecinin pazarlık sürecinin dışına alınmasını isteyen Yalçın, “Kamu vazifelilerinin taleplerinin karşılanması ve problemlerinin tahlili konusunda komite sürecinin pazarlık sürecinden evvel tamamlanması değerli bir fırsat olacaktır. Tekliflerimizi teslim ettiğimiz 24 Temmuz’dan görüşmelerin başladığı 1 Ağustos’a kadar süreç boşa geçmiştir. Taleplerin tasnif süreci pazarlık sürecinin dışına alınmalıdır.” diye konuştu.

– Hükümet artırım teklifini 16 Ağustos’ta sunacak

Taraflar, memur ve memur emeklilerinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve toplumsal haklarını belirlemek için üçüncü toplantıyı 15 Ağustos’ta, dördüncü toplantıyı da 16 Ağustos’ta yapacak.

Hükümet, artırım teklifini 16 Ağustos’taki bu toplantıda memur sendikalarına sunacak.

– Konfederasyonların talepleri

Toplu kontrat masasında 11 hizmet kolunun büsbütün yetkili konfederasyon olan Memur Sen, taban aylığa seyyanen 200 lira, birinci yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 artırım ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah hissesi talebinde bulunmuştu.

Türkiye Kamu-Sen ise taban aylığa seyyanen 600 lira, birinci yıl yüzde 10+10, ikinci yıl yüzde 8+8 artırım ve her iki yıl için yüzde 3 refah hissesinin yanında memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesini talep etmişti.

Pazarlık masasının öteki üyesi KESK, 2020 için toplam yüzde 38 artış, 2021 yılı için de 2020 enflasyonu artı 3 puan refah hissesi istemişti.

AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/