ÜlkeKültür.com

Maden bölümünde birinci çeyrek ihracatı 1,8 milyar dolar

0 178

Maden kesimi 2023’ün birinci 4 ayında 1 milyar 791 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Geçen yılın birebir periyodunda maden kesiminin ihracatı 2 milyar 228 milyon dolar düzeyindeydi. İhracattaki düşüş yüzde 19,58 oldu. 2023 Nisan ayı ihracatı 469 milyon 927 bin dolar olurken, geçen yıla nazaran düşüş yüzde 33,26 oldu. 2023’ün birinci 4 ayında metalik cevherler ihracatı 623 milyon 591 bin dolar düzeyinde gerçekleşirken, doğal taşlar ihracatı 553 milyon 120 bin dolar, endüstriyel mineral ihracatı da 378 milyon 33 bin dolar oldu.

Talepte düşüş var

Maden kesimi ihracatında yaşanan gelişmeleri pahalandıran İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) İdare Heyeti Üyesi Kasım Alpaslan Tunç, “Maden dalının ihracatında bu periyotta yaşanan düşüşün birçok sebebi var. Öncelikle, pandemi sonrası kendini en geç toparlayan ülke olan ve dönemsel finansal krizler yaşayan Çin oldu. Ayrıyeten, ABD’de artan navlun fiyatları nedeniyle yüksek fiyatlanmış stoklar bulunuyordu. Faiz artışlarının bir sonucu olarak ABD’deki talepte bir ölçü azalma görüldü. Bu iki ülke doğal taş ihracatında uzun devirdir başı çeken iki ülke pozisyonunda. Nisan ayında gerçekleşen Coverings 2023 ve Marble İzmir fuarlarında pandemi ortamından çıkan birçok Çinli firmayı görmüş olduk. Bu durum bende ileriye dönük ihracat maksatlarında bir sapma olmayacağı hissini uyandırdı.” dedi.

İhracat sayılarında gerçekleşen düşüşün bir öteki sebebinin de yıllık bazda yüzde 127,88 olarak gerçekleşen madencilik Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranı ve tekrar yıllık bazda yüzde 31,11 olarak gerçekleşen döviz artış oranı olduğunu söyleyen Tunç; kelamlarını şöyle sürdürdü: “Her ne kadar sayılara bakıldığında ihracat ünite fiyatlarımız az da olsa artmış üzere görünse de yüksek enflasyon karşısında karlılıklarımız çok önemli biçimde eridi. Birçok firmamız bu kurallarda ya üretim yapmayı azaltmış ya da üretime orta vermiş durumda. Şunu da belirtmek isterim ki, aylık enflasyon artış suratındaki düşüşler göz önüne alındığında 9 dolardan, 2 dolar düzeyine kadar düşen doğalgaz fiyatları sonucunda sanayi elektriği fiyatlarına gelen ve gelecek olan indirimler ile tekrar akaryakıt fiyatlarındaki önemli gerilemelerden ötürü ileriye dönük ihracatımızın artacağına olan inancım her zamankinden fazladır.”

İMİB’in ihracatı artırma çalışmaları sürüyor

İMİB’in ihracatı artırmaya yönelik yaptığı çalışmalara da vurgu yapan Tunç, “Geçtiğimiz günlerde Kuveyt-Dubai Sektörel Ticaret Heyetimizi tamamladık. Hem Kuveyt’te hem Dubai’de çok başarılı ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdik. Her iki heyette de firmalarımız ortalama 30’un üzerinde iş görüşmesi yaptı. Ardından kıymetli saha ziyaretlerimiz oldu. Bölgesel önder firmalarla olumlu görüşmeler gerçekleştirdik. İhracatçı firmalarımızı, bin bir itina ile hazırlayıp düzenlediğimiz fuarlarla ve heyetlerle desteklemeye de bu etkinliklerimizin sayısını artırarak devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

foreks.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!