ÜlkeKültür.com

Kuzey Kore’ye ABD ile nükleer görüşmelere devam etmesi daveti

0 1

BM Güvenlik Kurulu, Kuzey Kore’nin kısa menzilli füze denemelerinin akabinde kurulun daimi üyeleri İngiltere ve Fransa ile süreksiz üyelerden Almanya’nın talebi üzerine kapalı oturumda toplandı.

Toplantının akabinde İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce Fransa ve Almanya’nın temsilcileriyle yaptığı ortak açıklamada, Kuzey Kore’ye nükleer silahsızlanma konusunda ”somut adımlar” atma ve ”ABD ile nükleer görüşmelere devam etme” daveti yaptı.

Pierce, Kuzey Kore nükleer ve balistik füze programlarını ortadan kaldırana kadar bu ülkeye uygulanan milletlerarası yaptırımların ise sürdürülmeye devam etmesi gerektiğini söyledi.

Kuzey Kore’ye nükleer programı nedeniyle 2006 yılından beri ekonomik ve askeri yaptırımlar uygulanıyor.

Pyongyang, dün fırlattığı füzelerin yeni çoklu roket fırlatma sisteminin birinci denemesi olduğunu açıklamış, Güney Kore ise Kuzey’in dün ülkenin doğu kıyısında iki kısa menzilli füze fırlatarak bir haftada ikinci sefer silah denemesi yaptığını bildirmişti.

Kuzey Kore, 25 Temmuz’da da Doğu Denizi’ne (Japon Denizi) hakikat “yeni taktik güdümlü silah” olduğunu duyurduğu iki kısa menzilli füze fırlatmıştı.

ABD Lideri Donald Trump geçen haziranda Kuzey Kore önderi Kim Jong-un ile Kuzey ve Güney Kore ortasında bulunan “silahsızlandırılmış bölge”de bir ortaya gelmiş ve iki önder nükleer görüşmelerin tekrar başlaması konusunda mutabık kalmıştı. Pyongyang’ın son füze denemelerinin ise Trump ile Kim ortasındaki müzakere sürecinin tekrar başlatılması teşebbüsüne gölge düşürebileceği yorumları yapılıyor.

AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan