ÜlkeKültür.com

Kulağa korkutucu gelen gelişme: Robotlara insan öldürme yetkisi geliyor

0 180

Gelecek hafta, San Francisco Denetleme Konseyi’nin, San Francisco Polis Departmanının (SFPD) insanları öldürme yetkisine sahip robotları konuşlandırmasına müsaade verecek bir kanun teklifini oylaması bekleniyor. Teklif, kolluk kuvvetlerinin askeri teçhizatın kullanımı için uygun bir yasama organından onay almasını gerektiren Kaliforniya Meclisi Yasa Tasarısı 481 kapsamında oylanacak.

Yeni kanun teklifine nazaran, robotlar yalnızca diğer hiçbir seçenek kalmadığında ve halkın yahut polis memurlarının hayatını kaybetme tehlikesi açık ve ani halde ortaya çıktığında silah kullanma hakkına sahip olacaklar.

Bu siyaset değişikliğinin neden gerekli olduğu sorulduğunda, San Francisco Polis Departmanı sözcüsü şöyle bir açıklama yaptı: “San Francisco polisi, halkın yahut memurların hayatını kaybetme riskinin yakın olduğu ve mevcut başka rastgele bir güç seçeneğinden daha ağır bastığı durumlarda her vakit ölümcül güç kullanma yeteneğine sahip olmuştur. SFPD’nin robotlar aracılığıyla ölümcül güç kullanma gereksiniminin ender olacağını ve bunun yalnızca alışılmadık derecede tehlikeli yahut spontane operasyonlarda kullanılacağını düşünüyoruz.

Kanun tasarısında tanımlanan robotlar, ağır objeleri manipüle etmek, duvarları aşmak, mühimmat imhası, keşif ve gözetleme için tasarlanmış çeşitli uzaktan kumandalı robotlar. Ortalarında Remotec F5A, 6A ve RONS modelleri, QinetiQ Talon ve Dragon Runner; IRobot FirstLook ve ReconRobotics Recon Scout ThrowBot bulunuyor. Bu robotların hiçbiri silah taşımak yahut kullanmak üzere üretilmiş deği, ancak bir kısmı insan öldürme yeteneğine sahip.

Örneğin, 2016’da Dallas polisi, bir Northrop Grumman Remotec Androx Mark V A-1 robotuna yarım kilo C4 patlayıcı yerleştirdi ve robotu, iki polis memurunu öldüren ve başkalarını yaralayan bir keskin nişancının ardına saklandığı bir duvara yönlendirdi. Polis daha sonra patlayıcıyı patlattı, duvarı yok etti ve şüpheliyi öldürdü, 151.000 dolarlık robotun kolunda yalnızca küçük bir hasar meydana geldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!