ÜlkeKültür.com

Konut kredisi faizlerindeki indirim stokları eritir mi?

0 183

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 425 baz puanlık faiz indiriminin akabinde geçen hafta kamu bankaları konut kredisi faizlerini düşürdü.

Tutarı 500 bin TL’ye kadar konut kredisinin faizini azami 15 yıl için yüzde 0.99 olarak belirleyen Ziraat Bankası, öteki vadeli ve meblağlarda da faizler aşağı çekti. Sonrasında Vakıfbank ve Halkbank da 180 aya kadar vadeli konut kredisi faizlerini yüzde 1’in altına çekti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye’de önümüzdeki devirde faizlerde düşüş trendi olacağını göreceğiz. Kamu bankalarında bunu daha kısa müddette izleyeceğiz.” sözlerini kullanmıştı.

Yüzde 0.99 faiz 10 yıl için makul bir rakam”

BloombergHT.com’a konuşan KONUTDER İdare Konseyi Lideri Altan Elmas, aşağı üst bir buçuk yıldır bekleyen bir talep olduğunun altını çizerek “Son altı aydır yavaşlayan konut talebinde en büyük faktör kredi faizleri.” dedi.

Kredili satışların tüm satışlara oranının yüzde 40’lardan yüzde 10’a kadar düştüğünü belirten Elmas, en büyük sorunun kredili satışlar olduğunu söz etti.

Faiz indirimi birinci el konut satışları üzerinde daha etkili”

Konut kredi faizleriyle ipotekli satışlar ortasında güçlü bir korelasyon olduğunu belirten İstanbul Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ortağı Ahmet Büyükduman, BloombergHT.com’a yaptığı değerlendirmede konut kredilerindeki faiz indiriminin birinci el konut satışları üzerinde daha tesirli olacağının altını çizerek, “Bu nedenle bitmiş projelerdeki konut satışlarının artarak stokları azaltacağını söyleyebiliriz.” halinde görüş bildirdi.

Büyükduman, “Faiz oranlarının yıl sonuna kadar bu düzeyde seyretmesi durumunda ipotekli konut satışlarının aylık 25-30 bin düzeylerine yükseleceğini bu ölçünün yaklaşık %60’ının birinci el konutlardan oluşacağını kestirim etmekteyim.” dedi.

500 bin civarı kredili konut alımı ertelenmişti”

Üç kamu bankasının Salı günkü ortak basın açıklamasında konut kredisine rekor seviyede talep geldiği ve faiz indiriminin geçerli olduğu birinci iki günde 13 binden fazla müşterinin 2.1 milyar TL ile iki günde kaydedilen en yüksek konut kredisi başvurusunu yaptığı belirtildi.

Elmas, “Toplam 13 bin talep çok kıymetli bir gösterge. (Kredi talebi) Ağustos ayından itibaren önemli bir ivmeye ulasacaktır.” dedi.

Normal pazar kaidelerinde aylık yaklaşık 30 bin konuttan hesaplandığında aşağı üst 500 binlik kredili konut alımının ertelendiğine dikkat çeken Elmas, “Yüzde 0.99’luk faizin 10 yıl için makul bir rakam” olduğunu belirterek, “Talebi hızlandıracağını düşünüyorum.” dedi.

Editörler: F. Uğur Taçkınlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!