ÜlkeKültür.com

“Katarlıların Türkiye’de 22 milyar dolar direkt ve dolaylı yatırımı var”

0 3

Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Fikret Özer, “Katar, Türkiye’de en kısa müddette en süratli yatırım yapan ülkelerden biri. Katarlıların Türkiye’de şu anda 22 milyar dolar direkt ve dolaylı yatırımı var.” dedi.

Özer, 11. Büyükelçiler Konferansı’na katılmak üzere bulunduğu Ankara’da AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Büyükelçi Özer, Katar’ın son devirde Türkiye’den yatırımlarını çekmeye başladığı tezlerine ait, bu hususta kendilerine ulaşmış resmi bilgi olmadığını söyledi.

Bazı Katarlıların, Türkiye’de dolar kurundaki hareketlilik nedeniyle birtakım yatırımlarını askıya almış olabileceğini belirten Özer, “Katar devletinin resmi siyaseti olarak Türkiye’den yaptırımlarını çekmesi üzere bir durum kelam konusu değil. Bu istikamette alınmış siyasi bir karar yok.” diye konuştu.

İki ülke ortasındaki münasebetlerin uzun soluklu olduğunu lisana getiren Özer, “Türkiye-Katar alakaları konjonktürel değil, stratejik.” değerlendirmesinde bulundu. 

Özer, Katarlıların, evvelki yıllarda olduğu üzere bu yıl da Türkiye’deki turizm imkanlarına ilgisinin devam ettiğine dikkati çekerek, “2016’da Türkiye’ye gelen Katarlı sayısı 33 bin. 2017 sonunda gelenlerin sayısı 45 bin. Geçen yıl ise 100 bini aşkın Katarlı Türkiye’ye seyahat etti.” tabirlerini kullandı.

– “Katar, Türkiye’de en kısa müddette en süratli yatırım yapan ülkelerden”

Katarlıların gayrimenkul alanında da Türkiye’ye büyük ilgi duyduğuna işaret eden Özer, “Geçen yıla oranla bu yılın birinci 6 ayında yüzde 200 civarında gayrimenkul talebi var. Bunu, konsolosluk şubemizdeki süreçlerde ağır talepten de takip edebiliyoruz.” dedi.

Özer, Katar’ın, Türkiye’de “en kısa müddette en süratli yatırım yapan ülkelerden biri” olduğunu vurgulayarak, “Katarlıların Türkiye’de şu anda 22 milyar dolar direkt ve dolaylı yatırımı var.” diye konuştu.

Bazı Körfez ülkelerinin Katar’a uyguladığı ambargonun akabinde, başta besin eserleri olmak üzere birçok alanda acil gereksinimlerin karşılanmasında Türkiye’nin dayanak verdiğini anımsatan Özer, ambargonun akabinde iki ülke ortasında ticarette sıçrama olduğunun altını çizdi.

Özer, “Ambargo öncesi 2016 Aralık istatistiklerine nazaran, Türkiye’nin Katar’a ihracatı 435 milyon dolardı. Ambargo sonrası ihracatımız 750 milyon dolara çıktı. Geçtiğimiz yıl sonunda ise bu sayı 1 milyar 100 milyon dolara yükseldi. Bu sayının daha da yükselmesi gerekiyor.” tabirlerini kullandı.

 

 

 

 

AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan