ÜlkeKültür.com

“Kapatıp açmayı denedin mi?” sorusunun gerisinde yatan gerçek ne?

0 63

Birine telefonunuzda yahut öbür bir teknolojik aygıtınızda bir sorun yaşadığınızı söylediğinizde, muhtemelen karşılaştığınız birinci soru “kapatıp tekrar açmayı denedin mi?” oluyordur. O denli ki, bu soru ve tavsiye hayatımızın içerisinde alışıldık bir latifeye bile dönüşebiliyor.

Telefonunuzu kapatmak büyük bir olay değil, fakat bu süreçte teknoloji açısından çok değerli bir süreç gerçekleşiyor.

Kapatıp açınca ne oluyor?

RAM, telefonun işlemcisinin muhtaçlık duyduğu kısa periyodik dataları depolar. Tabletler, PC’ler, dizüstü bilgisayarlar ve oyun konsolları da dahil olmak üzere öbür birçok aygıtta da RAM kullanıldığını görürsünüz. RAM’inizde depolanan bilgiler, telefonunuzu en son açtığınızdan beri kullandığınız rastgele bir uygulamada her türlü misyonu gerçekleştirmek için kullanılır.

Bir web sayfasına yahut uygulamaya erişmek istiyorsanız, bu, aygıtınıza bir sonraki hareketiniz beklentisiyle saklanan ilgili dataları sağladığı için RAM kullanılarak süratli bir biçimde yapılabilir. Günümüzün akıllı telefonlarında genellikle 6-12 GB ortasında değişen RAM bulunuyor. Birden fazla insan 6-8 GB’tan fazlasına gereksinim duymazken, ek alana gereksinim duyabileceğiniz durumlar olabilir ve kimi akıllı telefonların en büyük avantajlarından biri, sundukları bu ek RAM’dir.

RAM, telefonunuzun uzun periyodik depolama kapasitesiyle ilgili bir özellik değildir ve RAM bilgilerinize uzun müddetli olarak gereksinim duymazsınız. Bu nedenle, telefonunuz her yine başlatıldığında RAM’inizdeki tüm bilgiler temizlenir. Tekrar başlatmanın yanı sıra RAM’inizi temizlemenin öbür yolları da vardır, lakin akıllı telefonunuzu yine başlatmak çoklukla en kolay ve en kolay metottur. Ayrıyeten, telefonunuzu tekrar başlatmanın öbür birtakım büyük yararları da vardır.

RAM’iniz gereksiz bilgilerle dolduğunda, telefonunuzun genel performansı kıymetli ölçüde yavaşlayabilir. Uygulamaları ve evrakları yüklemek can sıkıcı bir hale gelebilir ve telefonunuz son aylarını yaşıyormuş üzere hissedilebilir. Kullanımdan sonra uygulamalarınızı manuel olarak kapatsanız bile, RAM’de artık datalar kalabilir. Telefonu kapatmak, RAM’e giden gücü büsbütün kestiğinden ötürü RAM’i büsbütün temizler.

RAM’inizde ne kadar fazla alan varsa, telefonunuz komutlara o kadar süratli reaksiyon verebilir. Bu nedenle, performans kalitesinde bir düşüş fark ettiğinizde telefonunuzu tekrar başlatmak süratli bir tahlil olabilir. Lakin bu garantili bir tahlil değildir. RAM’in dolması, yavaş akıllı telefon performansının yaygın bir nedeni olsa da tek sebebi değildir. Eski işletim sistemleri, bozulmuş piller ve hatta makûs gayeli yazılımlar da telefonun performansını yavaşlatabilir.

Bu nedenle, tekrar başlatma yardımcı olmazsa, tanımlamanız gereken ek bir sorun olabilir.

Başka bir deyişle, her ne kadar latife gayeli kullanılabiliyor olsa da, telefonunuzu kapatıp açmanın gerçek yararları vardır ve açılmayan uygulamaları açmaktan ilişki sıkıntılarını çözmeye kadar pek çok farklı hususta telefonunuza yardımcı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/