ÜlkeKültür.com

Jeffrey’den Türkiye ve “güvenli bölge” açıklaması

0 4

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD ve Türkiye ortasındaki birtakım uyuşmazlıkların Suriye’de “güvenli bölgenin” kurulmasını engellediğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığında yapılan haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Jeffrey ve ABD’nin Terörle Gayret Özel Temsilcisi Nathan Sales, Suriye’ye ait değerlendirmelerde bulundu.

Jeffrey, DEAŞ’ın hala Suriye, Irak ve Afrika’da operasyonlarına devam ettiğini belirterek, “bölgedeki Kürt ve Arap gücü” olarak tanımladığı YPG/PKK’nın DEAŞ ile savaştığını ileri sürdü.

YPG/PKK’nın DEAŞ’a karşı savaştığını savunan Jeffrey, “Bizimle birlikte savaşanların ziyan görmemesi, rastgele bir tarafın saldırısına gaye olmaması kelamına bağlıyız. Lider da bunu açıkça söyledi. Bu durum, Türklerle ilgili telaşlarımızı de kapsıyor.” dedi.

– “Güvenli bölge konusunda şimdi muahede yok”

Öte yandan Jeffrey, kendisine yöneltilen “Suriye’de inançlı bölge” kurulması konusunda Türkiye ile mutabakat sağlanıp sağlanılmadığına yönelik soruya karşılık vererek, görüşmelerin sürdüğünü lakin şimdi net olarak bir sonuca varılamadığını belirtti. Jeffrey, şunları söyledi:

“Bir tarafta kıymetli bir lokal ortak (YPG/PKK), öteki taraf da NATO müttefiki olan Türkiye var. Bir yandan da PKK ile ilgili kaygılar var. Türkiye’ye karşı olan ve geçen hafta Erbil’deki bir Türk diplomatı öldüren PKK tehdidi konusunda epey telaşlıyız. Korkuları dengelemeye çalışıyoruz.”

Ayrıca, Türkiye popülasyonunda önemli oranda Kürt nüfusunun olduğuna dikkat çeken Jeffrey, Türkiye ile Kürtlerin korunması konusunda görüşmediklerini ve Türkiye tarafından Suriye için planlanan bir “işgal hareketinin” olmadığını kaydetti.

– “Türkiye daha derin bir bölge istiyor”

Türkiye’nin güvenlik telaşları kapsamındaki inançlı bölge konusunda şimdi bir muahedeye varılamadığını aktaran Jeffrey, şunları kaydetti:

“Türk Savunma Bakanı (Hulusi Akar) epeyce sert bir konum alıyor. Türkiye, bizim için mantıklı olan tüm ağır silahların geriye çekildiği 5 ile 14 kilometrelik bir alandan daha derin bölge istiyor. Bu mevzuda kimi uyuşmazlıklar var. Bu durum ‘güvenli bölgenin’ kurulmasını engelliyor lakin diplomatik ve askeri temaslarımız sürüyor.”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, hafta içi bahse ait ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile telefonda görüşmüştü.

ABD ile ortak bir noktada buluşulmaması durumunda Suriye hududunda öngörülen “güvenli bölgeyi” Türkiye’nin tek başına oluşturacağını tabir eden Akar, Türkiye’nin ABD’den beklentisinin terör örgütü YPG/PKK’ya dayanağını büsbütün sonlandırması olduğunu da vurgulamıştı.

 

AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan