ÜlkeKültür.com

İvme Finansman Paketi ile 11 bin 500 firma 1,7 milyar TL kredi kullandı

0 3

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklamada, 23 Mayıs 2019’da ülke iktisadının istikrarlı büyümesi, gelişmesi, dünya ticaretinden hak ettiği hissesi alması ve cari istikrara olumlu katkı sağlamak gayesiyle Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından İvme Finansman Paketi’nin uygulamaya alındığı anımsatıldı.

Açıklamada, “Bu paketle istihdam katkı oranı ve ihracat/Döviz geliri potansiyeli yüksek olmasına rağmen ithalat bağımlılığı olduğu için ülkemizin dış ticaret açığı vermesine sebebiyet veren sanayi kesiminde yer alan, ham madde-ara malı üreten, makine imalatı yapan ve yerli makine alımı yapan firmaların yeni yatırımları ve yatırım sonrasında gereksinim duyacakları işletme kredileri ile soya, ayçiçeği, mısır ve yem üretiminin desteklenmesine yönelik yatırım ve işletme kredileri kullandırılması hedeflenmiştir.” denildi.

Temmuz 2019 sonu prestijiyle kelam konusu 3 banka tarafından İvme Finansman Paketi kapsamında 11 bin 500 firmaya 5,2 milyar TL kredi limiti tahsis edildiği ve 1,7 milyar TL kredi kullandırımı yapıldığı belirtilen açıklamada, “Orta ve büyük ölçekli firmalara kredi kullandırımı, yatırım kapsamında satın alınan makinelerin teslimlerine bağlı olarak devam etmektedir. Bankalarımız bugüne kadar olduğu üzere bugünden sonra da yerli üretimi desteklemeye ve firmalarımızın yanında olmaya devam edecektir.” tabirleri kullanıldı.

Açıklamaya nazaran, kesim bazında kredi kullandırım fiyatları şöyle:

Sektör Limit tutarı Limit meblağı (yüzde) Kullandırım tutarı Kullandırım fiyatı (yüzde)
(milyon TL) (milyon TL)
Makine ve teçhizat 2.800 54 665 39
Tarım-yem üretimi 310 6 310 18
Tarım-soya fasulyesi, mısır ve ayçiçeği üretimi 290 6 290 17
Kimya plastik 735 14 170 10
Gıda 370 7 90 5
Tekstil 185 4 45 3
Diğer 510 10 130 8
Genel toplam 5.200 100 1.700 100

ALBAYRAK’TAN DEĞERLENDİRME

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak İvme Finansman Paketi’nin muvaffakiyetle yoluna devam ettiğini belirtti.

Albayrak toplumsal medya hesabından mevzuya dair bugün yaptığı açılamada “Kaliteli ve sürdürülebilir büyüme gayemiz doğrultusunda ihracat ve katma bedelli eser üretimini destekleyen İVME Finansman Paketi muvaffakiyetle yoluna devam ediyor.

Bugüne kadar firmalarımıza 5,2 milyar TL kredi tahsis edilirken, bu sayının 1,7 milyar TL’si ise kullanıldı.” tabirlerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan