ÜlkeKültür.com

İsviçreli banka Cité, paylarını token’laştıran birinci özel banka oldu

0 154

İsviçre merkezli özel bir banka olan ve 2009 yılında kurulan Cité Gestion, blokzincir teknolojisini derinlemesine kullanma sürecinde paylarını token’laştırma yoluna gidiyor.

Şirketin yayımladığı basın bültenine nazaran Cité, İsviçre kanunlarına nazaran kayıt defteri temelli teknolojileri kullanarak pay çıkaran birinci özel banka olacak. Cité, paylarını token’laştırmak, oluşturmak ve menkul değerlerin varlık hizmetlerini yönetmek için dijital varlık şirketi Taurus ile iş birliğine gidiyor.

Tokenizasyon ya da çeşitli varlık sınıflarının dijitalizasyonu süreci, finansal kuruluşlar ortasında tanınan hale geliyor zira klâsik finans (TradFi) oyuncularının, blokzincir teknolojisini kullanarak yeni yatırımcılar çekmesine imkan veriyor. Taurus, yayımladıkları basın bülteninde “Taurus olarak özel varlıkların ve menkul değerlerin dijitalleştirilmesinin dijital varlık bölümünde yeni bir standart haline geldiğine inanıyoruz.” diyor.

Yatırım idaresi şirketi Hamilton Lane (HLNE), kısa bir müddet evvel yaptığı açıklamada özel piyasa yatırımlarını daha geniş bir yatırımcı kitlesine açmak için fonlarından üç adedini token’laştırma kararını duyurmuştu. Şirket, bu süreçte dijital varlıklar şirketi Securitize ile iş birliğine gidiyor. Bu duyurunun akabinde yatırım devi KKR da Health Deva Strategic Growth Fund fonunu, Avalanche blokzincir üzerinde token’laştırmaya dair planlarını açıklamıştı.

Cité Gestion’ın paylarını token’laştırması sürecinde Cenevre merkezli kâr emeli gütmeyen kuruluş Sermaye Piyasaları ve Teknoloji Birliği (CMTA) tarafından oluşturulan standartlar dikkate alınıyor. Cité Gestion CEO vekili Christophe Utelli, “Taurus iş birliği ve CMTA standartlarına ahenk yaklaşımları, tüm sürecin faal bir risk idare çerçevesi içerisinde gerçekleştirildiğinin göstergesi.” diyor.

Token’lar, CMTA tarafından yayımlanan ve menkul değerlerin token’laştırılmasına odaklanan açık kaynaklı akıllı kontrat olan CMTAT kullanılarak yapılıyor ve Ethereum üzerinde kaydediliyor.

Nisan 2018’de kurulan Taurus, geçen yıl İsviçre Finansal Piyasalar Düzenleme Kurumunda lisans almıştı. Kelam konusu kurum, yatırımcılara ve bankalara ortalarında token’laştırılmış varlıklar da dahil olmak üzere bir dizi varlığın alım satımına dair yetki ve lisans veriyor.

Taurus şu ana dek 15 şirketin token’laştırma süreçlerinde rol almış durumda. Bu projeler İsviçre ve Avrupa coğrafyasında pay, borç ve yapılandırılmış eserler alanlarına yayılıyor.

Utelli, “Bankamız açısından İsviçre kanunlarının, menkul değerlerin dijitalleştirilmesine yönelik sağladığı fırsatları kendi paylarımızı token’laştırmak suretiyle pahalandırmak ve bu alanda öncü olmak kıymetli.” diyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking