ÜlkeKültür.com

İster meyyit, ister canlı olsun, istediğiniz herkesle konuşmanızı sağlayan yapay zeka: Character. AI

0 169

Yapay zeka ihtilali, ChatGPT üzere örneklerle karşılıklar ve arkadaşlık için nasıl, ne vakit ve neden robotlara başvurmamız gerektiğine dair güç soruları gündeme getiriyor ve bu tip hizmetler son birkaç ayda interneti kasıp kavurmaya başladı.

Sohbet robotları bilhassa yapay zeka için heyecan verici (ve tartışmalı) yeni bir hudut olduğunu kanıtladı ve en son eser, Character. AI bunun en değişik örneği. Bu araç, çabucak hemen herkesin dijital kopyaları ile sohbet etmenize imkân veriyor. Bunlar meyyit yahut canlı olabilir, hatta var olmayan, kurgu karakterler bile olabiliyorlar.

  • Son günlerin en tanınan konusu: ChatGPT nedir? ChatGPT nasıl kullanılır?

Eski Google araştırmacıları Daniel De Freitas ve Noam Shazeer tarafından kurulan Character.AI, ChatGPT’ye benzeri bir halde seçtiğiniz şahıslardan (veya karakterlerden) makul karşılıklar oluşturmak için makalelerden, haberlerden, kitaplardan ve öteki dijital kaynaklardan bilgi alıyor. Alfred Hitchcock‘a akış servislerinin çağdaş sinema üzerindeki tesirini sormak ister misiniz? Ya da Abraham Lincoln ile çağdaş siyasetin durumu hakkında bir tartışma yapmak ister misiniz? Bunları artık bu araç sayesinde yapabiliyorsunuz.

Character.AI bilgilendirmek değil, eğlendirmek hedefi ile geliştirilmiş bir araç. Aslında web sitesinde de bir ikaz bulunuyor: “Karakterlerin söylediği her şey uydurmadır!

Uygulamanın yaratıcıları son verdikleri bir röportajda, “Bu sistemler gerçeği açıklamak için geliştirilmiş değiller. Bunlar, kabul edilebilir bir sohbet ortamı yaratmak için programlandılar. Emel cümbüş, duygusal takviye, yeni fikirler oluşmasına yardımcı olarak yaratıcılığı artırmak” dediler.

ChatGPT’nin tersine, Character.AI bir arama motoru olma gayesi ile yola çıkmış değil. Bunun tam aksine çalışıyor. New York Times’ta yayınlanan bir yoruma nazaran, “Character.AI kullanan firmalar toplumun sohbet robotlarının eksikliklerini kabul etmelerini ve onlara karşı sağlıklı bir güvensizlik duygusu geliştirmelerini istiyor.

Bu ortada, kimle konuşuyor olursanız olun, Character.AI üzerinden verilen karşılıklar daima İngilizce. Örneğin, 19. Yüzyılda yaşamış bir sosyolog olan Karl Kautsky’nin yazılarını günümüzde anlamak sıkıntı olabilir, lakin Character.AI üzerinden verdiği cevaplar anlaşılabilir, düz ve çağdaş İngilizce ile okunuyor.

Açıkçası, Character.AI üzere uygulamaların kimi gerçek dünya kıymetleri de var. Yazılım, karmaşık teorilerin ve ideolojilerin özüne ulaşmanın kolay bir yolunu sağlıyor, bilhassa de (Thiel ve Kautsky üzerine yaptığı çalışmalarda olduğu gibi) asırlık akademisyenler tarafından kaleme alınanlardan kelam ediyoruz.

Bunun ötesinde, Character. AI, ChatGPT’den büsbütün farklı bir hedefe hizmet eden büsbütün yeni bir hizmet üzere görünüyor ve şu anda Google ve Meta üzere teknoloji devlerinde geliştirilmekte olan benzeri sistemlerden ayrışıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!