ÜlkeKültür.com

İş Yatırım:  Dışarda sert satışlar Borsa’ya yansıdı

0 135

Zayıf Çin verisi sonrası global satışlar sertleşiyor…

Dünya borsaları zayıf Çin verisi sonrası global büyümeye yönelik tasalarla geriliyor. Şahin Fed ve zayıf Çin büyümesi ile karşı karşıya kalan gelişmekte olan ülke varlıklarında ve emtia piyasalarında dalga uzunluğu daha büyük.

Fed üyelerinin Haziran ayında pas geçilip Temmuz ayında durumun tekrar kıymetlendirilebileceği açıklaması  piyasaları rahatlatmadı. İktisatta yavaşlamaya karşın girdi maliyetlerinin hala yüksek olduğunu gösteren Bej kitap Fed’in uzun süre  faiz indirmeyeceğine işaret ediyor.

Seçim sonrası iktisatta makule dönüş senaryosu ile 5.000 düzeyini deneyen  Borsa İstanbul global satış dalgasına dayanamayarak geriledi. Büyümeye hassas banka, beyaz eşya, cam, demir-çelik payları, Koç Holding, Tüpraş en çok gerileyenler ortasında yer alıyor. Alarko Holding, Enerjisa, Koza Kümesi,  Ford haricindeki otomotiv payları olumlu ayrışıyor.

Hisse senedindeki satışın iktisatta normalleşmeye  yönelik beklentilerin bozulmasından çok küresel  satışın mazeret olarak kullanılması kaynaklı  olduğunu düşünüyoruz.

Türk lirasının denetimli bir halde zayıflamasını iktisadın olağana dönüşünün işareti olarak görüyoruz. Seçim sonrası çok darbe yiyen CDS ve eurobond piyasaları iktisatta makule dönüşü fiyatlamaya devam ediyor.

Beklentilerden güçlü gelen Çin verisi sonrası Asya borsalarında ve ABD vadelilerinde sonlu bir toparlanma ile güne başlıyoruz. Borsa İstanbul’da dünkü sert satış sonrasında temkinli bir açılış bekliyoruz. Dün çok satış yiyen yüksek betalı ve büyümeye hassas payları muhtemel bir reaksiyon alışı için yakından izliyoruz.

Ciner Kümesinin şirketi  WE Soda’nın %10’unun halka açılma beklentisi müspet bir gelişme. Şişecam  üzerinde dolaylı bir tesir yaratmasını beklemiyoruz.

Teknik bültende öne çıkardığımız paylar: Alarko Holding, Enerjisa, Koza Altın, Tav, Yapı Kredi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!