ÜlkeKültür.com

İran öldürülen protestocuları saklı yerlerde toprağa veriyor tezi

0 75

İranlı güvenlik güçlerinin, Kürdistan bölgesinde Mahsi Amini protestolarına katılan en az üç kişiyi vurarak öldürdüğü belirtildi. Güvenlik üniteleri ayrıyeten ölen protestocuların cenazelerini saklı halde defnetmekle suçlandı.

İran’da, ‘örtünme kurallarına uymadığı’ gerekçesiyle ahlak polisinin gözaltına aldığı Mahsa Amini’nin üç gün sonra can vermesinin akabinde başlayan protestolar şiddetlenerek sürüyor.

İran’daki şovları yakından takip eden Norveç merkezli İranlı Kürt insan hakları derneği Hengaw, cumartesi günü İranlı güvenlik güçlerinin Divandere’de en az üç protestocuyu öldürdüğünü duyurdu.

Hengaw, eylül sonlarına yanlışsız patlak veren protestolarda şimdiye kadar 342 kişinin öldüğünü ve bin 500 kişinin de tutuklandığını kaydetti. Tutuklananlardan bir kısmına idam cezası verildi. Can kayıpları, 31 bölgesi bulunan İran’ın 22 bölgesinde kayda geçti.

  • İran’da bayanlara uygulanan zarurî başörtüsü yasası kaldırılır ya da esnetilir mi?
  • Kanada istihbaratından İran’a yönelik ‘ölüm tehdidi’ soruşturması

‘Öldürülen protestocular saklı biçimde gömülüyor’

İranlı aktivistler, güvenlik güçlerinin öldürülen protestocuların cenazelerini alarak zımnî biçimde toprağa vermekle suçladı.

Cenaze merasimlerinde daha fazla şova yol açmamak için bu formülü izlediği öne sürülen İhtilal Muhafızları’nın son olarak Bukan kasabasında öldürülen bir protestocunun cenazesini hastaneden alarak bilinmeyen bir yerde toprağa verdiği belirtildi.

Hengaw’in argümanına nazaran İhtilal Muhafızları, protestocunun cenazesini hastaneden alabilmek için yas tutan ailenin üzerine ateş açtı. Ailesinden alınarak toprağa verilen kişinin Şehriyar Muhammed olduğu belirtilirken, çıkan olaylarda da 5 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antika Eşya Alanlar - Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/