ÜlkeKültür.com

iPhone satışlarındaki düşüşe karşın analist, Apple’ı “al” notu ile pahalandırıyor

0 141

UBS analisti David Vogt, Apple’ın (NASDAQ:AAPL) 2022’nin son çeyreğinde yaşadığı tedarik aksaklıklarının, Kasım ve Aralık iPhone ünitelerini “önemli ölçüde” etkilediğine inanıyor.

UBS’nin hesaplamalarına nazaran iPhone satışları, Ekim ayında yaklaşık %3, Kasım ayında %15 ve Aralık ayında yaklaşık %18 düştü. Genel olarak 2022’nin cari son çeyreğindeki düşüşü, yaklaşık %12 olarak hesaplanıyor ve bu da cari 2022 yılının birinci 9 ayındaki yaklaşık %6’lık düşüşle karşılaştırılıyor.

“Tüm yıl için iPhone satışlarının, Aralık çeyreğinde farkın besbelli bir biçimde genişlemesi nedeniyle satış varsayımımızın yaklaşık %6 altında gerçekleştiğini düşünüyoruz. Aralık çeyreğinde global satışların yaklaşık 67 milyon adet yahut 79 milyon satış varsayımımızın ve 74 milyon-75 milyonluk piyasa beklentilerinin yaklaşık %15 altında gerçekleştiğini iddia ediyoruz.”

“Belirli bir yıldaki iPhone satışlarının yaklaşık üçte biri ABD’de, kabaca %20’si Çin’de ve öbür %20’si de Avrupa’da gerçekleşiyor. CY22’nin dördüncü çeyreğinde ABD’deki iPhone satışları, yalnızca %1 düşerken bu oran Çin’de yaklaşık %12, Avrupa’da ise %30 oldu. ABD’deki izafî güç ve Avrupa’daki daha yumuşak sonuçlar göz önüne alındığında ABD, satışların neredeyse %35’ini oluştururken Avrupa’nın hissesi %18’in altına düştü.”

Daha olumlu bir bakış olarak analist, global akıllı telefon pazarının %14-15 oranında düşmesi nedeniyle Apple’ın hâlâ bir ölçü satış hissesi kazandığına inanıyor.

UBS, Apple paylarını “al” notu ve pay başına 180 dolar fiyat amacıyla pahalandırıyor.

Apple payları dün %2 düşerek 143 dolardan kapandı. Pay senedi Salı günü açılış öncesi %0,9 daha düştü.

Yazar: Senad Karaahmetovic

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/