ÜlkeKültür.com

İMSAD: Mevsimsellik ve pazar şartları sebebiyle Bileşik Endeks sert düştü!

0 1

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Materyalleri Sanayi Bileşik Endeksi ekim ayında, ihracat siparişlerindeki sert gerilemenin tesiriyle pandemi sonrasının en düşük düzeyine geriledi. Önümüzdeki üç ayın üretim beklentisi, iç ve dış talepteki gerilemeye bağlı olarak ekim ayında sert düşüş gösterdi. İç talepteki yavaşlama ve dış talepteki daralma, beklentileri değerli ölçüde zayıflattı.

Türkiye İnşaat Gereci Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan İnşaat Gereçleri Sanayi Bileşik Endeksi ekim ayı sonuçları açıklandı. Endeks, alınan ihracat siparişlerindeki sert düşüşün tesiriyle ekim ayında pandemi sonrasının en düşük düzeyine geriledi. İhracat pazarlarındaki küçülme, siparişlerde kıymetli oranda gerilemeye neden oldu.  Son çeyrekte iç ve dış talepte görülen daralmalar önümüzdeki aylarda faaliyetlerde de sert düşüşler olabileceğinin sinyallerini veriyor.

İnşaat Materyalleri Sanayi Bileşik Endeksi ekim ayında 0,64 puanlık kayıpla 69,78 puana indi. Bileşik endeks pandemi sonrasındaki toparlanmanın kıymetli kısmını geri vererek 2022 yılının en düşük düzeyine geriledi. Mevsimsellik tesirlerinin yanı sıra pazarlardaki şartların bozulması, Bileşik Endeks’te düşüşün nedenleri ortasında yer aldı.

Ekim ayında faaliyetlerde hudutlu artış oldu, ihracat artışı durdu

Eylül ayında zayıflayan inşaat gereçleri sanayi faaliyetleri ekim ayında sonlu da olsa yine artış gösterdi. Yüksek mevsimin sonuna yaklaşılırken iç pazardaki yavaşlama tesiri, faaliyetleri sınırlamaya başladı. Bu periyotta dış pazarlardaki yavaşlama, finansman zahmetleri ile yüksek maliyetler de faaliyetler üzerinde tesirli oluyor.

Faaliyet Endeksi ekim ayında bir evvelki aya göre 0,1 puan artış gösterdi. Alt faaliyet kümelerinde ise farklı eğilimler ortaya çıktı. İç pazarda hareketlilik sürerken yurtiçi satışlar ekim ayında hudutlu ölçüde arttı. İhracat düzeyi ekim ayında değişmedi. İç pazardaki geri dönüş dikkat çekerken dış talepteki yavaşlama ise daha bariz hale geldi.

İç ve dış pazardaki bu gelişmelerle birlikte finansman problemleri ile yüksek maliyetler, faaliyetler üzerinde baskı oluşturuyor.

Güven Endeksi yılın son çeyreğinde kırılgan ve zayıf kaldı

Güven Endeksi ekim ayında da düşüş kaydederken bilhassa dış pazarlardaki faaliyetlerde yaşanan düşüş itimat kaybına neden oldu. İç pazardaki satışlarda gerçekleşen artış ise itimadı destekledi. Fakat yüksek inşaat maliyetleri ve finansmana erişimde yaşanan zorluklar itimadı baskılıyor. Yeni başlayan toplumsal konut ve işyeri projesinin de İnanç Endeksi’ne tesirleri sonlu kaldı.

Güven düzeyi bu periyotta bir evvelki aya göre 0,35 puan azaldı. Kırılgan yapısı ile İnanç Endeksi yeni yılın ikinci yarısında kademeli zayıflama eğilimini sürdürüyor. Türkiye iktisadına yönelik itimat düzeyi hudutlu ölçüde geriledi. İnşaat bölümünde ve inşaat materyalleri endüstrisinde ise inanç sonlu düşüşler kaydetti. Yurtiçi pazarlarda itimat sonlu ölçüde azalırken ihracat pazarlarına yönelik geriledi.

Güven yılın son çeyreğinde kırılgan ve zayıf kalmaya devam etti. Pazarlardaki yavaşlamanın yanı sıra finansmana erişimde yaşanan ezalar, jeopolitik riskler ile yüksek maliyetler üzere birçok etken inancı sınırladı.

İhracat siparişlerindeki sert düşüş, üretim ve istihdam beklentilerini de düşürdü

Beklenti Endeksi ekim ayında bir evvelki aya nazaran 1,2 puan geriledi. Böylelikle Beklenti Endeksi son altı ay boyunca düşüş kaydetti. Pazar şartlarındaki zayıflama, bilhassa de ihracat siparişlerinde yaşanan sert düşüş gerilemede tesirli oldu. İç ve dış pazara ait göstergelerde sert düşüşler kaydedilirken buna bağlı olarak üretim ve istihdam beklentileri de kıymetli ölçüde zayıfladı.

Türkiye iktisadına ait beklentilerde sonlu düşüş kaydedildi. Yüksek maliyetler, enflasyon ve finansmana erişimdeki zorluklar ekonomik beklentileri zayıflatıyor. Önümüzdeki üç aya ait alınan yurtiçi siparişler azalmaya devam ederken ihracat siparişleri sert düşüş kaydetti. İhracat pazarlarındaki daralma bu devirde daha besbelli hissedilmeye başlandı.

Önümüzdeki üç ayın üretim beklentisi, iç ve dış talepteki düşüşe bağlı olarak ekim ayında sert düşüş gösterdi. İç talepteki yavaşlama ve dış talepteki daralma, beklentileri kıymetli ölçüde zayıflattı. İhracat pazarlarına ve iç pazara ait beklentiler, faaliyetlerde de daralma olacağına işaret ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya