ÜlkeKültür.com

IMF, global finans otoritelerini kripto düzenlemelerine çağırmaya devam ediyor

0 5

Investing.com – Memleketler arası Para Fonu (IMF), sabit kripto paralar ve öteki kripto varlıkların düzenlenmesine yönelik iki yeni rapor yayımladı. Raporda Finansal İstikrar Kurulunun (FSB), global kripto düzenlemeleri konusunda öncü kurum olması önerildi.

IMF tarafından bu hafta başında yayımlanan raporda FSB’nin kripto sanayisinin global çapta düzenleme uğraşlarında standartları belirlemek ismine âlâ bir pozisyonda olduğuna vurgu yapıldı. 

Raporda önerilen tedbirler ortasında bölümler ortası standartların belirlenmesi ve data toplamada yardımcı olması açısından ortak global kümelerin oluşturulması yer alıyor. IMF, bilhassa 2022 yılında yaşanan kripto krizlerine cevap olarak düzenleyicilerin, kıymetli risklere karşı duruşlarının yararlı olduğunu vurgularken kripto ekosistemi için tesirli bir düzenleyici çerçeve elde etmek için dallar ortası uyumun hayati kıymet taşıdığının altını çizdi. 

Bunun yanında daha riskli varlıkları için ek tedbirlerin alınması konusunda yapılması gerekenler detaylandırılırken sabit kripto paralara farklı bir parantez açıyor. IMF’ye nazaran piyasanın büyük bir kısmını oluşturan sabit kripto varlıkların inançlı ve likit varlıklarla desteklenmesini sağlayacak temel bir yaklaşımının oluşturulması ehemmiyet arz ediyor.

IMF, Finansal İstikrar Konseyinin kripto düzenlemelerinde öncü kurum olabileceğini düşünüyor

Finansal İstikrar Konseyi, yaz periyodunda yaptığı bir açıklamada G20 ülkelerinin finans otoritelerine başta sabit kripto varlıklar olmak üzere kripto paralar hakkında Ekim ayında kıymetli tavsiyeler içeren bir rapor sunulacağını bildirildi. 

IMF, uzun müddettir kripto sanayisinin düzenleme davetine devam ederken kurum, geçen sene FSB ile yakın iş birliği içinde olduğunu söylemişti. 2008 yılında global finans krizi sonrası kurulan Finansal İstikrar Şurası, tüm finans piyasalarının merakla beklediği ve ülkelerin bu mevzuda bir rehber arayışı içinde olduğu bu devirde kripto düzenlemeleri konusunda kıymetli bir rol üstlenebilir. 

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya