ÜlkeKültür.com

Ifo Dünya İktisat İklimi Endeksi geriledi

0 11

Merkezi Münih’te bulunan Alman İktisat Araştırma Enstitüsü (Ifo), 116 ülkeden bin 173 uzmanın iştirakiyle gerçekleştirilen yılın üçüncü çeyreğine ait Dünya İktisat Anketi’nin (WES) sonuçlarını açıkladı.

Açıklamada, bu yılın ikinci çeyreğinde eksi 2,4 puan olan endeksin, üçüncü çeyrekte 7,7 puan düşerek eksi 10,1 puana gerilediği belirtildi.

Açıklamada, “Ifo Dünya Ekonomik İklimi bozuldu. İklim Endeksi yılın üçüncü çeyreğinde eksi 2,4’ten eksi 10,1 puana düştü. Ekonomik durum ve beklentiler endeksleri kıymetli ölçüde düşüş gösterdi. Ticaret ihtilaflarının artması dünya iktisadına kıymetli derecede ziyan veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ifo Lideri Clemens Fuest hususa ait değerlendirmesinde, iktisada dair iklimin bütün bölgelerde bozulduğunu belirterek, “Uzmanlar, gelişmiş ülkelere, Asya’nın gelişmekte olan ve yükselen ekonomilerine yönelik durum değerlendirmelerini ve hem de beklentilerini aşağıya hakikat revize ettiler.” tabirini kullandı.

Ifo’nun anketine katılan uzmanların global ticarette çok daha zayıf bir büyüme beklediklerini bildiren Fuest, ” Uzmanların global ticarete yönelik beklentileri, geçen yılki ticaret çatışmalarının başlamasından bu yana en düşük düzeyde. Ankete katılan uzmanlar, birebir vakitte daha zayıf özel tüketim, daha düşük yatırım, kısa ve uzun vadeli faiz oranlarında düşüş beklemektedir.” açıklamasında bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan