ÜlkeKültür.com

Huawei’nin Merakla Beklenen Telefonu Huawei Mate 50 Pro Ne Kadar Uygun? İşte Huawei Mate 50 Pro İncelemesi!

0 0

Mate 50 Pro, hakikaten de çok hoş görünen bir dizayna sahip. Ön yüzde dev üzere bir OLED ekran, artta ise daire biçiminde büyük bir kamera bloğu olduğunu görüyoruz. Performans yetenekleri de üst düzey olurken, her manada bir amiral gemisi telefona sahip olmak isteyenlere hitap ediyor. Hepsinden başka farklı ayrıntılı halde bahsedeceğim lakin bir bahis var ki teknoloji medyasında gereğince konuşulmuyor.

Apple, Google ve Samsung‘un son 3 yılda benimsediği değerli kamera özelliklerinin birçok birinci olarak Huawei akıllı telefonlarda görüldü. Bunlar ortasında daha düzgün ışık alımı için daha büyük imaj sensörünün kullanılması, piksel birleştirme emeliyle piksel yoğunluğu yüksek ana kamera, uzun pozlamalı bir çekimin tesirlerini tekrar yaratmak için manzara istifleme ve daha güçlü manzara büyütme üzere teknolojiler bulunuyor.

Uzun lafın kısası, Huawei, Google ile olan dertleri yaşamadan evvel, Çinli teknoloji devinin telefonları taşınabilir kamera atılımlarında başı çekiyordu. Bu mühlet içinde Google sorunu bir halde çözüldü, Huawei kendi ekosistemini yarattı ve artık de gelen en yeni Mate 50 Pro ile kamera konusunda üzerine koymaya devam ediyor.

Huawei Mate 50 Pro Kamera Özellikleri ve Performansı

Kamerada hakikaten kıymetli yenilikler var. Birinci başta bundan bahsetmek istiyoruz, zira telefonun en alımlı kısmı burada yatıyor. Huawei, geçtiğimiz aylarda yeni XMAGE manzara teknolojisini tanıtmıştı ve bunu birinci olarak Mate 50 Pro’da da kullandı. Akıllı telefonlarda çekilen fotoğraflar son yıllarda büyük gelişim gösterse de tekrar de SLR kameralar kadar katmanlı değil. Bunun nedeni, birçok telefonun sırf sabit bir açıklığa sahip olması ve bokeh için algoritmalara, yani çeşitli yazılım hilelerine güvenmesi. Huawei Mate 50’de bulunan XMAGE manzara teknolojisi ile birlikte, fizikî değişken diyafram ve algoritma ayarı bir ortada kullanılıyor ve böylelikle ortaya fark edilir ölçüde fotoğraflar çıkıyor.

Mate 50 Pro’da artta 3’lü kamera kurulumu bulunuyor, bunlardan ana kamera 50 MP Ultra Diyaframlı Kamera olarak anılırken, onun yanında 13 MP ultra geniş açılı kamera ve 64 MP telefoto lens yer alıyor. Buradaki 4’üncü daire ise yakınlık sensörü olarak çalışıyor.

50 MP Ultra Diyaframlı ana kamera, RYYB sensörden oluşuyor. En kıymetli özelliği f/1.4 ila 4.0 arasında değişken diyaframa sahip olması. Zira bir kamera lensinde diyafram ne kadar büyük olursa, hassasiyet de o kadar yüksek oluyor ve bununla sadece gün içinde yapacağınız çekimler değil, gece şartlarında yapacağınız çekimlerin de kalitesi artıyor. Geniş diyafram ile bokeh odaklı, yani alan derinlikli fotoğraflarda farklı katmanlar daha hassas halde işleniyor ve ortaya kenar kısımları çok daha net olan fotoğraflar çıkartabiliyor.

24 mm’lik ana kamerada hem faz algılamalı otofokus hem lazer odaklama hem de optik manzara sabitleme özellikleri de var. Böylelikle görüntü çekimlerinde büyük kolaylık sağlanıyor, el titremelerinin ve hareketli anlarda imaj titremelerinin önüne geçiliyor, tıpkı amanda süratli odaklanma yapılabiliyor.

Huawei, görüntü noktasında bu telefonda HDR Vivid modunu kullanmış. 4K ve Full HD 30 kare görüntü çekimlerinde HDR Vivid formatında faydalanabiliyorsunuz. Bu modda çetiğiniz görüntülerde renk ve kontrast oranı güzelleştiriliyor, olağan modda yapacağınız görüntü kayıtlarına naaran daha canlı renklere sahip görüntüler elde edebiliyorsunuz.

Kamera bloğundaki 2’inci kamera 64 MP telefoto kamera olurken, bu kamerada da RYYB sensör ve f/3.5 diyafram açıklığı kullanılmış. 3.5x’e kadar optik zum yapabilen bu kamera 100x’e kadar dijital zum yapabiliyor. Huawei’nin Ay Fotoğrafçılığı Mate 50 Pro’da da devam ediyor diyebiliriz. Buradaki 3’üncü kamera da 13 MP ultra geniş açılı kamera olarak karşımıza çıkıyor ve bu kamerayla da hoş geniş görüntü çekimleri yapabiliyorsunuz.

Her bir kameranın performansı sahiden de üst düzey olurken, kamera arayüzünün derinliklerine gittiğinizde çok daha fazlasının olduğunu göreceksiniz. Hakikaten uygun fotoğraflar çekmek için bilhassa profesyonel modu karıştırın derim, AI yapılandırmalarına bakın, görüntü noktasında takip modu da yararlı bir araç olmuş.

Video kısmında hoş bir seçenek daha var, o da Super Makro görüntü modu. Görüntü kaydındayken süjeye çok yaklaştığınızda ekrandaki makro simgesine tıklayarak bu moda geçiş yapabiliyorsunuz ve bu sayede yakın plan görüntü örnekleri alacağınızda net sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Tıpkı formda fotoğraf çekerken de bu formda makro fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Mate 50 Pro aslında 6 kameralı bir telefon. Ekranın üstünde de bir çift kamera var. 13 MP selfie kamerası ile 78 derece ve 100 derece geniş açılı fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Burada 3D ToF lens de portre çekimlerinde işinize yaradığı üzere birebir vakitte yüz tanıma noktasında da başvuracağını kamera oluyor.

Mate 50 Pro’nun kameraları hakkında konuşulacak daha çok şey var, lakin telefonun geri kalanı da kıymetli pek natürel. Artık artık onlara geçelim.

Huawei Mate 50 Pro Tasarım ve Ekran Özellikleri Neler?

Mate 50 Pro, gerideki kamera dizilimiyle olduğu üzere genel tasarım çizgileriyle ve ekranıyla pek hoş görünen bir telefon. Elimizde siyah renkli modeliyle bulunuyor, lakin gümüş ve turuncu renk seçenekleri de var. Köşeleri yuvalatılmış, kenarlara gerçek kavisli sınırların yer aldığı telefon çeşitli müdafaa tekniklerine sahip. Telefonun IP68 sertifikası var ve bununla 6 metreye kadar su koruması mevcut. Ayrıyeten ekranı da çizilmelere ve darbelere karşı Huawei Kunlun Glass muhafaza tekniğiyle korunuyor. Ayrıyeten ekranın üzerinde bir muhafaza sineması yer alıyor. Yeniden kutu içeriğinde telefonun ardını ekstradan korumak isteyenler için silikon kılıf da bulunuyor.

Mate 50 Pro’nun ekranı 6.74 inç büyüklüğünde OLED panelden oluşuyor. Bu ekran 120Hz’e kadar yenileme hızına sahip. 300Hz dokunma örneklendirme ve 1 milyarın üzerinde renk üretimi üzere özellikler içeriyor. Ekran çözünürlüğü 1212×2616 piksel ve 428 ppi piksel yoğunluğuna sahip. Bu pahalar ve özellikler nitekim hoş lakin bunları bir kenara bırakıp aslında ekrana şöyle bir baktığınızda ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Sahiden pek hoş görünen bir ekranı var telefonun. OLED ekran deneyimi esasen bu tip aygıtları bir kenara bırakın, daha büyük ekranlı aygıtlarda da tercih sebebi. Mate 50 Pro’da da bu teknolojinin karşılığını alıyorsunuz. Bilhassa Netflix, Disney+ ve Amazon Prime üzere görüntü servislerini kullanıyorsanız, bu ekrandan büyük keyif alacaksınız diye düşünüyoruz. Elbette bu noktada bu ekrana âlâ de bir ses sistemi eşlik ediyor. Telefonun üst ve alt kenarındaki hoparlörler stereo ses sağlıyor ve nitekim de hoş bir performans üretiyor. Bu manada da tatmin edici bir multimedya tecrübesi sunduğunu söyleyebiliriz.

Bu ortada parmak izi okuyucu ekranın altına yerleştirilmiş, ekrana entegre çalışıyor. Bu sistem süratli çalışıyor, fakat alternatif olarak üstteki kamera yoluyla yüz tanımayı da kulanabiliyorsunuz.

Huawei Mate 50 Pro Özellikleri ve Performansı

Peki, Mate 50 Pro’nun performansı nasıl? Güçlü bir telefon olduğunu iddia etmesi pek güç olmasa gerek. Telefonda Qualcomm’un en yeni işlemcilerinden Snapdragon 8+ Gen1 işlemci yer alıyor. Grafik işlemcisi Adreno 730. 8 GB RAM ve 256 GB depolama birimi teknik takımda yer buluyor. Ayrıyeten nano memory bellek yoluyla hafızayı artırabiliyorsunuz. Ve son olarak telefonun batarya kapasitesi 4700 mAh. Kadroyu bu formda özetleyebiliriz.

Açıkçası, Huawei Mate 50 Pro, yüklemek ve çalıştırmak isteyeceğiniz her türlü uygulama ve oyunu rahatlıkla kullanabilmenizi sağlayacak bir donanıma sahip. Günlük hayatta bir telefonla yapmak istediğiniz her şeyi bu telefonla rahatlıkla yapabilirsiniz. En ağır kullandığımız sosyal medya uygulamaları olan Instagram ve Twitter rahatlıkla çalışıyor, web dolanımlarında akıcı bir tecrübe elde ediyorsunuz. Bilhassa kamera yetenekleri sayesinde bol bol vlog çekmek, story’ler kaydetmek ve bunları Instagram sayfanızdan paylaşmak istiyorsanız esasen istediğiniz her şey bu telefon size verecektir. Kamera özellikleri ortasında içerik üreticiler için anlattığımız üzere geniş seçenekler mevcut durumda.

Mate 50 Pro, iş odaklı uygulamalarda da aktif kullanacağınız bir telefon olacaktır. Bilhassa Huawei Cloud depolama usulü ile belgelerinize her an buluttan erişebilir ve telefon üzerinden editleyebilirsiniz. Huawei Cloud uygulaması ile telefondaki belgelerinizi da buluta taşıyabilir ve böylelikle telefonun hafızasını rahatlatabilirsiniz.

Oyun noktasına gelirsek, hiç sıkıntı etmeyin. Yaklaşık 2 saat boyunca PUBG oynadık ve yüksek grafik ayrıntılarında pek akıcı bir performans üretti. Isınma konusunda da çok makul davranıyor, gereğince serin kalmayı başarıyor.

Pil performansına geldiğimizde 100 saati aşkın kullanım süresiyle amiral gemisi telefonlar ortasında kusursuz bir yere yerleşiyor Mate 50 Pro. 15 saate kadar web deveranı ve 17 saati aşkın görüntü süresiyle pek kâfi bir kullanım sunuyor. Yani pil ömrü uzun olan bir telefon arıyorsanız Mate 50 Pro’yu listenizin başına rahatlıkla yazabilirsiniz. Şarj işi de çok süratli. Kutusunda 66W gücünde şarj cihazı ve 6A dereceli USB kablosu var. Bunlar Apple da ne Samsung’da göremediğimiz şeyler. Mate 50 Pro’nun 66W SuperCharger dayanağı ile telefonu 15 dakika içinde yüzde 45 oranında, yarım saat içindeyse yüzde 79 oranında şarj edebildik. Sadece 41 dakika içinde de tam kapasite şarj olabildi telefon. Şayet kablosuz şarj etmek isterseniz, burada da 50W gücünde SuperCharge takviyesi var. Böylelikle kablosuz olarak da yeniden yakın müddetlerde süratle şarj edebiliyorsunuz.

Huawei Mate 50 Pro Yazılım Özellikleri ve Google Desteği

Huawei Mate 50 Pro, yeni işletim sistemiyle geliyor. Telefonda HarmonyOS 3.0 işletim sistemine dayanan EMUI 13 arayüzü yer alıyor. Bir evvelki sürüme nazaran yeni versiyonda değerli farklılıklar var. Özelleştirme seçenekler, temalar, widget’lar ve daha pek çok şey içeriyor bu arayüz. Bilhassa EMUI 12’ye nazaran daha fonksiyonel uygulama kısayolları sunuluyor, yine boyutlandırılabilen akıllı klasörler içeriyor, daha uygun paylaşım seçenekleri getiriyor ve güvenlik ile kapalılık konusunda da geliştirmeler dikkati çekiyor.

İlk başta en göze çaprandan başlayalım. Telefonda her vakit açık ekran modu mevcut ve burada bir sürü farklı saat görünümü var. Bunlar ortasından istediğinizi seçebilirsiniz. Şayet bu yetmezse, tema seçenekleri ve birçok AOD indirebilirsiniz. AOD, yani Aktif Bekleme Ekranı marketinde çok sayıda seçenek var, bunların kimileri fiyatlı kimileri fiyatsız, buradan istediğinizi seçebiliyorsunuz.

Ana ekrana dönecek olursak, burada tüm yüklü olan uygulamaları buluyorsunuz, lakin standart tertip ve uygulama çekmeceli nizam ortasında seçim yapma imkanınız natürel ki var. Bunu kişiselleştirebileceğiniz üzere, tıpkı vakitte alttaki navigasyon barını da özelleştirebiliyor, isterseniz 3 tuşlu dizilimi ister sezgisel denetim biçimini seçebiliyorsunuz.

Güzel özellikler var. Mesela ana ekrandaki uygulamaları bir ortaya grupladığımız klasörleri daha geniş olarak da kullanabiliyoruz. Klasöre basılı tuttuğunuzda açılan menüden “Genişlet”i seçerek klasörü büyütebilir ve tekrar birebir halde “Daralt” diyerek eski formuna döndürebilirsiniz.

Bir dizi widget uygulaması mevcut. Ana ekranda 2 parmağınızla sıkıştırma jestini yaparak açılan ekrandan Servis Araçlarını seçtiğinizde bunları bir ortada görebiliyorsunuz. Hatırlarsanız bu kullanımı daha evvel Huawei’nin MatePad tabletlerinde Mikro Servis Yönetimi olarak görüyorduk. EMUI 13 ile Mate 50 Pro’da da misal formülü kullanabiliyoruz. Buna buradan ulaşabileceğiniz üzere genişletmek istediğiniz uygulamaya basılı tuttuğunuzda açılan kısayol menüsünden de erişebiliyorsunuz.

Bu ortada yeni arayüzle birlikte yeni bir özellik daha eklenmiş. Bu da Çoklu Kamera özelliği. Şayet tablet üzere öteki Huawei aygıtlar da kullanıyorsanız. Mate 50 Pro’nun Kamera adımında bulunan Çoklu Kamera özelliği ile öbür aygıtların kameralarına bağlanabiliyor ve çekimi bu aygıtların kameraları üzerinden yapabiliyorsunuz. Bu, bilhassa farklı ortaya farklı içerik çalışmaları çıkarmak isteyen dijital üreticiler için hoş bir seçenek olacaktır kanaatindeyiz.

Şimdi yazılım tarafıyla ilgili elbette en kıymetli mevzu Android uygulamaları olsa gerek. Huawei’nin son yıllardaki telefonlarındaki üzere Mate 50 Pro’da Google hizmeti direkt olarak yok, evet, lakin bunun Huawei’nin uygulama marketi AppGallery, Petal Search tarayıcısı ve ve Petal Maps harita hizmeti bulunuyor ve bunlara ek olarak GSpace yoluyla tüm Android uygulamalarını ve Google hizmetlerini getirebiliyoruz.

Şimdi Mate 50 Pro’yu aldınız, birinci yapmanız gereken AppGallery’e girmek olacak. Buradan GSpace üstteki arama kutusuna GSpace yazıyor ve bu uygulamayı yüklüyorsunuz. Sonra GSpace uygulamasını açtığınızda burada başta Google Play Store olmak üzere tüm Google uygulamalarını ve hizmetlerini, 3’üncü parti uygulamalarını bulmanız mümkün. Google Play Store’a giriyorsunuz, Gmail hesabınızla oturum açıyorsunuz ve sonrasında rastgele bir Android telefonda olduğu üzere Android uygulamalarını Mate 50 Pro’ya indirip kullanıyorsunuz. Süreç çok kolay, en temel halde anlattım. Tek tek uygulamaları saymayacağım lakin en tanınan olanlar olan Instagram, Facebook, Twitter, Messenger, YouTube, Netflix, Google Maps, Disney+, Spotify, Snapchat yani tüm Android uygulamaları meselesiz çalışıyor.

Sonuç

Evet, sonuç olarak şöyle bir toparlayacak olursak, Huawei Mate 50 Pro, muhakkak piyasadaki en yeterli kameralı telefonlar ortasında yer alıyor. Telefon tıpkı vakitte olağanüstü bir ekrana, hakikaten uygun bir performansa ve anlattığımız daha pek çok ayrıntıya sahip. Yeniden de hepimiz biliyoruz ki uzun bir müddettir aranızdaki pek çok kişinin Huawei telefonlara karşı kuşkuyla yaklaştığı bir mevzu var ve o da malum Google ile Android konusu. Dediğimiz üzere Huawei AppGallery artık çok geniş bir uygulama ağına sahip, ayrıyeten GSpace ile aslında anlattığımız formda Google Android markete erişebiliyor, Google hizmetlerini, öteki Android uygulamalarını meselesiz halde kullanabiliyorsunuz. Burada tercih sizin olacak alışılmış ki, lakin bu sorun bu halde çözülmüş durumda.

Mate 50 Pro’nun fiyatı ise 37 bin lira civarında lakin şu an Huawei Online Mağaza’da indirimde bulunuyor ve 33 bin liraya alınabiliyor. Yanında Huawei FreeBuds Pro 2 kablosuz kulaklığı da geliyor hatta. Farklı paket seçenekleri de var, şayet satın almayı düşünüyorsanız onlara da kesinlikle bakmanızda bizce fayda var.

CHIP Notu: %90

+ Şık tasarım
+ Kusursuz OLED ekran
+ Yüksek sesli stereo hoparlörler
+ Süratli şarj ve yeterli pil ömrü
+ Geniş özelliklere sahip kameralar
+ EMUI 13 ve GSpace ile Android desteği
+ Yüksek performans

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi: EMUI 13
İşlemci: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
Çekirdek: 8
İşlemci Suratı: 3.19 GHz & 2.0 GHz
Ekran Teknolojisi: OLED
Ekran Boyutu: 6.74 inç
Ekran Çözünürlüğü: 1212×2616 px
Bellek (RAM): 8 GB
Grafik İşlemci: Adreno 730
Dahili Depolama: 256 GB
Arttırılabilir Hafıza: Var
Ön Kamera: 13 MP
Arka Kamera: 50 MP & 64 MP & 13 MP
Batarya: 4700 mAh
Parmak İzi Okuyucu: Var
Yüz Tanıma: Var
Wi-Fi: 802.11 bgnacax
Bluetooth: 5.2
GPS: Var
LTE: Var
NFC: Var
FM Radyo: Yok
Boyutlar: 162 x 75 x 8.5 mm
Ağırlık: 205 gr.

Sponsorlu İçerik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya