ÜlkeKültür.com

Huawei 2025 yılı için 10 mega-trend varsayımını açıkladı

0 6

5G kapsamı, yapay zeka (AI), mesken robotu ve akıllı asistan kullanım oranları da dahil olmak üzere 2025 yılına kadar teknoloji eğilimlerini öngören Huawei, geleceği şekillendirecek 10 mega-trend iddiasını açıkladı.

Huawei’den yapılan açıklamaya nazaran, şirket, bilgiler ve günlük kullanım örneklerinden yola çıkarak akıllı teknolojinin her kesime nasıl nüfuz ettiğini gösteren Küresel Sanayi Vizyonu (GIV) Raporu’nu yayımladı.

2025 yılına kadar teknoloji eğilimlerini öngören Huawei, geleceği şekillendirecek 10 mega-trendini de açıkladı.

Buna nazaran, birinci sırada “Botlarla Yaşamak” geliyor. Son gelişmeler, algısal yapay zeka ve ağ teknolojileri, çeşitli mesken ve ferdî senaryolarda robotiklerin kullanım oranını yükseltiyor. Küresel Sanayi Vizyonu, 2025 yılına geldiğimizde konut robotu kullanım oranının yüzde 14’e ulaşacağını öngörüyor.

İkinci sırayı “Üstün Görüş” alıyor. 5G, VR/AR, makine öğrenmesi ve başka gelişen teknolojilerin gelişmesi, iş dünyası ve kültürlerimiz için yeni görünümler açarak aralıkların kalkmasını ve tarihin ötesini görmemizi sağlayacak. GIV, AR/VR kullanan şirketlerin oranının yüzde 10’a yükseleceğini varsayım ediyor.

“Sıfır Arama” trendi ise üçüncü sırada yer alıyor. Bilgi odaklı ve sensör donanımlı aygıtlar gereksinimlerimizi öngörmeye başladığında, bilgi herkesi bulacak. Gelecekteki aramalar buton gerektirmeyecek, şahsî toplumsal ağlar zahmetsizce oluşturulacak. GIV, akıllı aygıt sahiplerinin yüzde 90’ının akıllı şahsî asistanlar kullanacağını öngörüyor.

– “Dünya nüfusunun yüzde 58’i 5G’ye erişebilecek”

Huawei açıklamasında, geleceği şekillendirecek 10 mega-trend ortasında dördüncü sırada “Akıllı Sokaklar” yer aldı. Akıllı ulaşım sistemleri insanları, araçları ve altyapıyı birbirine bağlayarak sıfır tıkanıklık, süratli acil durum müdahalesi ve hayatı daha kolay hale getirecek öteki fonksiyonları yaratıyor. GIV, araçların yüzde 15’inin objelerin interneti ile irtibatlı olacağını öngörüyor.

Açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Beşinci sırada ‘Botlarla Çalışma’ yer alıyor. Günümüzde birçok sanayiyi dönüştürmeye devam eden akıllı otomasyon, daha tehlikeli, yüksek tekrarlı ve hassasiyetli misyonları üstlenecek. GIV, her 10 bin çalışan için kesimde 103 robot olacağını öngörüyor. Altıncı sırada ‘Artırılmış Yaratıcılık’ yer alıyor. Bulut teknolojisi ve yapay zeka, bilimsel deney ve inovasyon maliyetini azaltacak ve herkes için uygun bir potansiyel yaratacak. GIV, büyük şirketlerin yüzde 97’sinin yapay zeka kullanacağını öngörüyor. Yedinci sırada ‘Kesintisiz İletişim’ yer alıyor. Yapay zeka ve büyük data tahlili, şirketler ve müşteriler ortasında kesintisiz irtibat kurarak lisan manilerini ortadan kaldırıyor. Doğruluk ve itimat yarının bağlantısını destekleyecek. GIV, işletmelerin ürettikleri bilginin yüzde 86’sını büsbütün kullanacaklarını öngörüyor.

Sekizinci sırada ‘Simbiyotik Ekonomi’ bulunuyor. Küresel şirketler, birleşik erişim platformlarında dijital teknoloji ve akıllı uygulamaları benimsiyorlar. Bu ise daha fazla iş birliği, kaynak paylaşımı, daha güçlü global ekosistemler ve daha yüksek verimlilik manasına geliyor. GIV, her şirketin her yerde bulut teknolojisi kullanacağını ve iş uygulamalarının yüzde 85’inin bulut tabanlı olacağını öngörüyor.”

Dokuzuncu sırada “5G’nin süratli yayılımı” yer aldı. 5G daha evvelki kablosuz internet seçeneklerinden çok daha süratli indirme gücüne sahip. GIV, dünya nüfusunun yüzde 58’inin 5G’ye erişebileceğini öngörüyor.

Son olarak ise onuncu trend “Global Dijital Yönetim” oldu. Dijital teknolojideki gelişmeler, paylaşılan data standartları ve data kullanımı prensipleri ile dengelenecek. GIV, yıllık global bilgi hacminin 180 ZB’ye (1 ZB = 1 trilyon GB) ulaşacağını varsayım ediyor.

 

 

 

AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan