ÜlkeKültür.com

HSBC Müşterilerini Sessiz Sedasız Uyardı! Dolar İçin 27 Lira Vurgusu…

0 10

Kredi derecelendirme kuruluşları Erdoğan’ın ikinci çeşitte kazanması halinde sürdürülemez iktisat siyasetleri için korkutucu iddialarda bulundular.

Gazete Oksijen’de yer alan tahlilde Financial Times’ın Türk iktisadına yönelik kestirimleri korkuttu.

Analizde “Kredi kıymetlendirme kuruluşları uyarıyor: Erdoğan’ın “sürdürülemez” para siyasetleri Türk Lirası’nı daha da geriye götürebilir. Türk iktisadının yumuşak karnı cari açık 40 milyar dolara çıkabilir. Kapatmak için takviye gerekebilir” denildi.

Önde gelen kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings’ten kıdemli müdür Erich Arsipe Türkiye’de bu yılın birinci çeyreğinde 24 milyar doları görerek rekor kıran yüksek cari açığın da “büyük sorun” olduğunu kaydetti.

Arispe’ye nazaran Türkiye’nin genişleyen açığı finanse etmek için milyarlarca dolar bulması gerekecek. Usullerden biri giderek küçülen döviz rezervi stokuna başvurmaya devam etmek olabilir. Financial Times’ın derlediği merkez bankası datalarına nazaran, Türkiye’nin dövizden oluşan savaş sandığının yerini alabilecek net yabancı varlıklar bir yıl evvel 1.4 milyar dolarken eksi 13 milyar dolara geriledi. Bu sayılar “swap” olarak bilinen kısa vadeli kredi araçları aracılığıyla yurt içi bankacılık sisteminden borç alınan milyarlarca dolarlık fonu da kapsıyor.

HSBC: Dolar yıl sonuna kadar 27 lira olabilir

Arispe hükümetin pazar günkü seçimler öncesi büyüme yanlısı yaklaşım benimsemesiyle milletlerarası rezervler üzerindeki baskının “son haftalarda kayda değer” düzeye çıktığını söylüyor.

HSBC de pazartesi günü Türkiye’nin en büyük “zayıf noktalarından” birinin cari açık olduğunu söz etti. Bankanın açıklamasında nisan ayındaki süreç datalarına nazaran “yakın vadede güzelleşmenin başlayacağına dair işaret bulunmadığı” tabir edildi.

HSBC müşterilerine gönderdiği yazıda “Çoğunlukla rezervler azaltılarak finanse edilen bu boyutta bir açık sürdürülemez. Türk lirasının zayıflaması biçiminde yankı bulacaktır” dendi.

anka yıl sonuna kadar liranın yüzde 18 bedel kaybederek 1 doların 24 lira olmasını beklediğini ekledi. Üstelik bu sayının 27 liraya kadar çıkma ihtimalini de yok saymadı.

Barclays’ten analist Ercan Ergüzel ise önümüzdeki 12 ayda cari açığın 40 milyar doları bulmasını bekliyor. “Hata ve noksan kalemi” olarak nitelenmiş bilinmeyen kaynaklardan gelen fonlar hariç Türkiye’nin bu açığı kapatmak için yaklaşık 30 milyar dolara gereksinimi olacak.

Ergüzel “Türkiye altın rezervini (15 milyar dolar) kullanabilir ve dost ülkelerden ekstra yardım (15 milyar dolar) alabilir. Lakin kurulması çok güç bir istikrar üzere görünüyor” biçiminde konuştu.

(Kısa Dalga)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Köpek pansiyonu - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - AiKalem Blog - oto çekici - bir finansçı - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/ - düğün davetiyesi - slot siteleri - canlı casino siteleri