ÜlkeKültür.com

Hong Kong kapılarını kişisel kripto ticaretine açmaya hazırlanıyor

0 116

Investing.com – Hong Kong Menkul Değerler ve Vadeli Süreçler Komitesi (SFC), düzenlenen basın toplantısında kişisel yatırımcıların Haziran ayından itibaren özerk bölgede kripto ticaretine müsaade verileceği üzerinde duruldu. 

Komisyon yetkilileri, kişisel yatırımcıların kripto ticaretiyle ilgili ortaya çıkan ayrıntılarda birinci etapta süreçlerin büyük piyasa bedeline sahip Bitcoin ve Ethereum üzere varlıklarla başlayacağı belirtildi. Asya’nın geri kalanında sıkı düzenlemeler ve yasaklar kelam konusuyken Hong Kong, bu atakla bölgede kripto piyasasını kucaklamaya hazır bir görünüm sergiliyor. Hong Kong yetkilileri, aylardır kripto merkezi olma teşebbüsünü öne çıkarırken bu süreçte global kripto borsalarını ve şirketlerini bölgeye çekmek için uyumlu bir yaklaşım benimsedi.

Hong Kong bu yılın başlarında bir istişare evrakı yayımlayadı ve ferdî yatırımcıların ülkede ticaret yapabilmesine yönelik birinci kuralları belirledi. Bu istişare çerçevesinde özerk bölgede hizmet verecek kripto şirketlerinin lisans kuralları da belirlendi. Lisans şartlarının en kıymetli hususları ortasında ise yatırımcı muhafazası ön planda tutuluyor.

Hong Kong dijital varlık merkezi olma maksadına ilerliyor

Başta ABD olmak üzere öteki ülkelerdeki kısıtlayıcı tedbirlerin artmasının akabinde Hong Kong’un kripto dalına dostça yaklaşımı şirketlerin süratlice Asya’ya yönelmesini sağladı. Bu müddet zarfından OKX ve Huobi üzere global borsalar bölgede hizmet verebilmek için lisans başvurusu teşebbüsünü hızlandırdı. Bunun yanında BitMEX borsası Hong Kong Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcısı (VASP) ile uyumlu olarak bölgede faaliyet gösterecek olan BitMEX Hong Kong iştirakini duyurdu.

Hong Kong, bir yandan kentte kripto ticaretini canlandırmaya hazırlanırken öteki yandan da dijital para projesini başlattı. Geçtiğimiz günlerde CBDC platformunu duyuran Ripple da Hong Kong’un e-HKD pilot programına katılan Blockchain şirketlerinden biri oldu. 

Ülkeler kripto bölümüne nasıl bakıyor?

Hong Kong ile birlikte BAE de kripto bölümüne yönelik ölçülü bir siyaset izleniyor. Her iki bölge de son vakitlerde dijital varlıklar için bir merkez olma niyet ön plana çıkmış durumda. 

Bunun yanında global çapta düzenleyiciler kripto sanayisini dizginlemek için ağır bir gayret harcıyor. Bu alandaki en değerli adım geçtiğimiz günlerde Avrupa Bölgesinde atıldı. Kripto piyasası için en kapsamlı yasa tasarısı olarak görülen MiCA, Avrupa Parlamentosunun onayını aldı. 

Bunun yanında ABD’nin kripto dalına yönelik ağır baskısı devam ederken Asya bölgesinde Singapur, Hong Kong’un bilakis ferdi kripto ticaretine soğuk bakıyor. Kripto ticaretinin faal olduğu ülkelerden bir başkası olan Güney Kore ise son yıllarda ülkede yaşanan skandal olayların akabinde tesirli bir kripto yasası sunma hazırlığını sürdürüyor.

Kripto bölümüyle ilgili son gelişmelerde ise dün Malezya otoritelerinin global kripto borsası Huobi’nin lisanslı olmadığı gerekçesiyle ülkede faaliyetlerini derhal sona erdirmesi talimatı verdiği görüldü.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!