ÜlkeKültür.com

Hazine’ye ilişkin tarım yerleri kullanıcılara satılacak

0 5

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, belediye sonlarında meydana gelen değişiklikler nedeniyle Hazineye ilişkin olan fakat vatandaşlar tarafından ecrimisil ödenerek kullanılan ve kent içinde kalan tarım toprakları, talep halinde kullanıcılara satılabilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Ulusal Emlak Genel Bildirisi’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Bildiri’yi, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, belediye sonlarında meydana gelen değişiklikler nedeniyle Hazineye ilişkin olan lakin vatandaşlar tarafından ecrimisil ödenerek kullanılan ve kent içinde kalan tarım yerleri, talep halinde kullanıcılara satılabilecek.

Yapılan düzenlemeyle belediye mücavir alan hudutları içinde kalan ziraî toprakların mücavir alan sonları dışındaki taşınmazların satışında olduğu üzere rayiç bedelin yüzde 50’si üzerinden satışına imkan sağlandı.

Halihazırda tarım yapılan bu yerleri kullanan vatandaşların mülkiyet sorunu da bu yolla tahlile kavuşturulacak. Topraklar rastgele bir formda ziraî emel dışında kullanılamayacak.

Son müracaat tarihi 31 Aralık olan bu düzenlemeden 70 bin vatandaşın yararlanması bekleniyor. Vatandaşlar SMS, telefon ve toplantı üzere araçlar vasıtasıyla bu imkandan haberdar edilecek.

– Arazinin 3 yıl ziraî emelle kullanılmaması halinde satış süreci iptal edilecek

Taşınmazı 2014’ten evvel en az 3 yıl müddetle ecrimisil ödeyerek kullanmış ve hala kullanımı devam eden kiracı, kullanıcı ya da hissedarlar bu satış imkanından yararlanabilecek.

Bakanlık, satıştan sonra da ziraî kullanımın devam etmesi için gerekli tedbirleri aldı. Bu kapsamda, yerlerin ziraî maksat dışında kullanılmamasını sağlamak ismine taşınmazın tapu kaydına şerh düşülecek.

Satılan tarım topraklarının satış tarihinden itibaren 3 yıl ziraî emelle kullanılmaması halinde satış süreci iptal edilecek ve taşınmaz resen Hazine ismine tescil edilecek.

Ayrıca, satılan tarım yerlerinin satış tarihinden itibaren 30 yıl içerisinde 1/5000 yahut 1/1000 ölçekli imar planında tarım dışı gayeye ayrılması halinde, şimdiki satış bedeli ile satış tarihinden itibaren TÜFE oranında artırılarak güncellenen bedel ortasındaki fark, peşin yahut taksitle en son kayıt malikinden tahsil edilecek.

– Ödeme şartlarında kolaylık sağlandı

Yapılan değişiklikle ödeme şartlarında da kolaylık sağlandı. Buna nazaran, satış bedeli peşin yahut taksitle ödenebilecek. Peşin ödemelerde satış bedeline yüzde 20 oranında indirim uygulanacak ve bu bedel idarece yapılacak tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde ödenecek.

Taksitli satışlarda, satış bedeline yüzde 10 indirim yapılmasından yararlanmak istenilmesi halinde belirlenen fiyatın en az yarısı, en az yarısının peşin ödenmek istenilmemesi halinde ise satış bedelinin yüzde 10’u, yapılacak tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde, kalanı ise en fazla 5 yılda 10 eşit taksitle faizsiz ödenecek. Taksit devirleri, hak sahiplerinin talebi dikkate alınarak belirlenecek.

Bu taşınmazların satışında müracaat tarihi prestijiyle son 5 yıl için tahsil edilen ecrimisil ve kira bedelleri satış bedelinden mahsup edilecek. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan