ÜlkeKültür.com

Haftaya başlarken:  Asya payları satıcılı, dolar güçleniyor

0 0

Asya-Pasifik bölgesinde pay senetleri, Çin merkez bankasının gösterge borç verme oranlarını beklentiler doğrultusunda sabit tutmasıyla haftaya keyifsiz başladı.

Hong Kong’daki Hang Seng Endeksi %2,86 düşerek bölgedeki başka kayıplara öncülük etti. Anakara Çin’de Şanghay Bileşik %1,06 ve Shenzhen Bileşeni de %1,046 düştü.

Japonya’da Nikkei 225 %0,1 düştü ve Topix düz çizginin çabucak üzerindeydi. Avustralya’da S&P/ASX 200 %0,17 daha düşüktü. Güney Korel Kospi %1,28 düştü. MSCI’nin Japonya’yı dışlayan iş Asya-Pasifik Payları Endeksi TSİ 06:00’da %1,51 geriliyor.

Hafta sonu Malezya’daki seçimler parlamentonun askıda kalmasına neden oldu. Partiler hükümeti kurmak için öbür bloklardan dayanak almaya çalışıyor. Bu haftanın ilerleyen saatlerinde Baidu çıkarları açıklayacak ve Singapur enflasyon datalarını yayınlayacak.

Japonya’da ticaret şirketlerinin payları, Berkshire Hathaway’in alıma geçtiği duyumları ile yükseliyor. KAP bildirimlerine nazaran milyarder Warren Buffett’in Berkshire Hathaway’in şirketlerdeki payını artırmasının akabinde, kimi Japon ticaret şirketlerinin payları bölge piyasalarındaki gerilemelere karşın Asya seansının erken saatlerinde yükseldi.

Berkshire, Mitsubishi , Mitsui & Co, Itochu, Marubeni ve Sumitomo’daki paylarını yüzde 1’den fazla artırarak firmaların her birinde %6’nın üzerinde paya sahip oldu.

Sabah seansında Mitsubishi’nin Japonya’da süreç gören payları %1.89, Marubeni %2.12 ve Sumitomo %1’den fazla yükseldi. Itochu ayrıyeten %0,84 yükseldi ve Mitsui %0,16 yükseldi.

Dolar ABD devlet tahvili  getirilerinin artması ve yatırımcıların Federal Rezerv yetkililerinin şahin yorumlarını izlemesiyle yükseldi, İngiliz sterlini ise yatırımcıların Birleşik Krallık hükümetinin son bütçesinden şad kalmaması nedeniyle düştü.

Enflasyon dataları ve Fed guvernörlerinin açıklamalarının ABD merkez bankasının yakında faiz artırımlarını yavaşlatabileceğine dair algının yükselemsiyle son haftalarda zayıf seyreden dolar,  Cuma ve Pazartesi sabahı toparlanma eğilimde.

Perşembe günkü bir aktiflikte St. Louis Fed Lideri James Bullard, güvercin varsayımların bile merkez bankasının siyaset faizinin en az %5 civarına yükselmesini gerektireceğini, daha katı varsayımlar ise bunun %7’nin üzerine çıkacağını öne süren bir grafik gösterdi. Fed siyaset faizi, bir dizi agresif artışın akabinde şu anda %3,75-%4,00 aralığında.

New York’ta FOREX.com ve City Index’in kıdemli piyasa analisti Joe Perry de Fed Lideri Jerome Powell’ın artış suratından çok sonuncu faiz oranına odaklandığına işaret etti.

Perry, doların uzun vadede düşmesini beklerken, “dolar endeksinde 109.25’e sıçrama ve akabinde aşağı yuvarlanma ve düşmeye devam etme fırsatı” görüyor.

“Avroda tam zıddı, 1,01 dolara geri çekildiğini ve akabinde daha da yükseldiğini görebiliriz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya