ÜlkeKültür.com

Haftanın özeti: Partiler seçim startını verdi, gündem ağırlaştı

0 76

Investiing.com – Yurt içinde bu haftanın gündeminde birinci sırada seçimler vardı.

İlk sinyal Bahçeli’den geldi

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, bu hafta gerçekleşen parti küme toplantısında “Konuşarak, tartışarak, uzlaşarak, anlaşarak, görüş birliği vasatını oluşturarak Türkiye’mizi daima birlikte seçime taşıyalım. Mayıs ayı içinde bu işi bitirelim, kelamı ve kararı daima birlikte aziz milletimizin kutlu iradesine tevdi edelim.” açıklamasını yaptı.

Erdoğan’dan 14 Mayıs açıklaması

Bahçeli’nin Mayıs ayını işaret etmesinin akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti toplantısında 1950 seçimlerine atıfta bulunarak “Milletimiz 73 yıl sonra birebir gün kararını verecek.” dedi. Birebir gün tabiriyle 14 Mayıs’ı işaret eden Erdoğan, hafta içinde açıklamalarına devam etti.

“Seçim, Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile 60 gün evvelden ilan edilir”

Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, kendisinin üçüncü kere aday olamayacağına dair yasa hakkında sorulan soruya seçimle ilgili yekinin Cumhurbaşkanında olduğu ve kararname ile 60 gün evvelden seçim ilanının yapılabileceğini belirtti.

Cumartesi, seçimin birinci sinyali verilecek

Bugün İstanbul Esenyurt’ta açılış merasiminde konuşan Erdoğan, Cumartesi günü Bursa’da gerçekleşecek mitingde seçimin birinci sinyallerini vereceğini söyledi.

Ekonomik gelişmeler:

Geçen hafta sert satışlar yaşayan BİST 100 endeksi, bu hafta %10’a yakın yükseliş göstererek yılın birinci periyodundaki kayıplarını telafi etti. Endeks yine 5.000 puan üzerine çıktı.

Merkez Bankası, yılın birinci toplantısında faizi değiştirmeyerek %9’da sabit bıraktı. Evvelki toplantı metninde yer alan “Mevcut siyaset faizinin global talebe ait artan riskleri dikkate alınarak kâfi seviyede olduğu” tabirine dünkü PPK metninde yer vermedi. Merkez Bankasının hem bu tutumu hem de büyüme odaklı stratejiye devam edeceğini belirtmesi, gelecek toplantıda faiz indirimi beklentisi yarattı.

Konut fiyatları tepeden geriliyor

Merkez Bankasının konut fiyat endeksi raporuna nazaran Eylül’de yıllık %189 oranında rekor artış gösteren fiyatlar, Kasım’da yıllık %174,3’e geriledi. Yurt genelinde metrekare fiyatı 16 bin 984 TL’ye çıkarken İstanbul’da metrekare fiyatı 26 bin 904 TL oldu.

Dolar/TL hafif yükselişte

18,70 ile yıla başlayan dolar kurunda 18,78 yakında dar bantta seyreden fiyat, bu hafta 18,85’e yükseldi. Aralık ayı içinde kademeli olarak 18,60’dan 18,70’li düzeylere çıkan kurda bu hafta 18,80 üzeri görüldü. Euro/TL ise bu hafta 20,40 düzeyini aşmasının akabinde 20,33’ten süreç gördü.

Altın fiyatları rekor kırdı

Ons altının 1.936 dolara yükselmesi ve dolar kurunun da 18,80 üzerine çıkmasıyla gram altın bugün 1.171 TL’ye yükselerek rekor tazeledi. Çeyrek altın 1.959 TL’yi, cumhuriyet altını ise 7.795 TL’yi gördü.

Yazar: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antika Eşya Alanlar - Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/