ÜlkeKültür.com

Güney Koreli şirketten 1 milyar dolarlık Türkiye yatırımı

0 4

Güney Koreli lojistik, otomotiv ve inşaat şirketi Halla Group, İstanbul Ticaret Odası (İTO) aracılığıyla faaliyete geçirdiği şirketiyle, 1 milyar dolarlık otomotiv modülünün bölgesel dağıtımını Türkiye’den yapacak.

İTO’dan yapılan açıklamaya nazaran, 1962 yılından bu yana, araba sanayisinin yanı sıra gemi inşa, inşaat, eğitim ve spor üzere geniş yelpazeye sahip pek çok alanda faaliyetleri bulunan, bölümün dünyadaki kıymetli oyuncularından biri konumundaki Güney Koreli Halla Group, İTO’nun devreye girmesiyle Türkiye’de büyük bir yatırıma daha imza attı.

Süspansiyon sistemleri üreticisi Maysan Mando’nun da yüzde 50 iştirakçisi olan Mando Corporation’un, “en büyük şirket” unvanıyla bünyesinde yer aldığı Halla Group, Halla Corporation Europe isimli şirketin Türkiye’de kuruluşunu yaptı.

Halla Corporation Europe, İstanbul Ticaret Odası’nda gerçekleşen ve şirket kuruluşunun yapıldığı resmi merasim ile faaliyetine başladı. Şirket, satış sonrası pazarına dönük eser dağıtımı kapsamında, 1 milyar dolar ciroyu direkt Türkiye’den yöneterek dünyada kıymetli bir hisseye sahip olacak.

İlk etapta 200 milyon dolar ciro amacıyla yola çıkan şirket, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Rusya, Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya’daki işleri kapsayan dev bir satış ağının ana merkezi olarak konumlandırıldı.

Halla Corporation Europe’un üst yöneticiliğine (CEO) tıpkı vakitte Maysan Mando’nun da genel müdürü olan Anıl Yücetürk atandı.

– “Türkiye’ye para kazandıracak bir yatırım”

Açıklamada görüşlerine yer verilen İTO Lideri Şekib Avdagiç, Halla Holding’in yatırım kararının her etabında birebir devrede olduklarını belirterek, “Güney Kore’nin önde gelen şirketlerinden Halla Holding’in ülkemizde yatırım yapacak olması, esasen otomotivde çok değerli bir pozisyona sahip ülkemiz için son derece yararlı olacak. Teknolojik yenilenmemizi sağlayacak, kesime yeni bir ufuk açacak.” tabirlerini kullandı.

Avdagiç, Halla Holding’in Balkanlar ve Avrupa’daki rakip ülkeler yerine Türkiye’de yatırım kararı almasının çok kıymetli olduğuna dikkati çekerek, “Bu yatırımın en değerli özelliği yalnızca Türkiye piyasasına yönelik olmamasıdır; ihracat odaklı olmasıdır. Yani Türkiye’ye para kazandıracak, istihdam oluşturacak bir yatırımdır.” tabirini kullandı.

Halla Holding’in yatırım kararının, İTO’nun Türkiye’ye yabancı yatırım çekmede üstlendiği faal rolün somut bir sonucu olduğunu belirten Avdagiç, şunları kaydetti:

“İstanbul Ticaret Odası olarak Halla Holding’in yatırım kararında devreye girdik, önlerini ve ufuklarını açtık. Sonunda ülkemize böylesine değerli bir yatırımın kazandırılmasında hisse sahibi olduk. İTO olarak büyük şirketlere birebir yardımcı oluyor, bilgilendirme yapıyor, onların İstanbul’da yatırım yapmaları için her türlü dayanağı veriyoruz. Bunun somut sonuçlarını bugün görmenin memnunluğunu yaşıyoruz.”

– “Türkiye’ye güveniyoruz”

Halla Group Yatırım Şirketi Halla Holdings CEO’su Kyeong Sun Choi de iş birliğinden duyduğu memnuniyeti belirterek, Halla Group’un 20 milyar dolar ciro ile 15 bin kişiyi istihdam ettiğini kaydetti.

Kyeong Sun Choi, “Maysan Mando ismi altında evvelki yıllarda yapmış olduğumuz paydaşlığın akabinde gerçekleştirmiş olduğumuz bu yeni yatırımla birlikte Türkiye’ye olan inancımız perçinlendi. Otomotiv yenileme pazarı için yaptığımız bu yatırımla rakiplerimiz ortasında fark yaratacağız. Rakiplerimizden farklı olarak bu yatırımımızla Avrupa operasyonlarını Türkiye’den yönetecek birinci şirket olacağız. Bugün yeni kurulan şirketimizin dost iki ülke ismine da güzel olmasını diliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’ye güvendiklerini aktaran Choi, otomotiv dalının yanında ilerleyen periyotta lojistik, inşaat üzere alanlarda da yatırım planları olduğuna dikkati çekti.

– “İstihdama önemli katkımız olacak”

Halla Corporation Europe CEO’su Anıl Yücetürk ise şirketin 5 yıl içindeki ciro gayesinin 1 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Halla Corporation Europe yatırımının ayrıntılarını paylaşan Yücetürk, şunları kaydetti:

“Amacımız, 3 ana bölgede 12 şube ve depo kurmak. Bu şirket, yüzde 90 ihracat odaklı faaliyet gösterecek. Mando Corporation’un dünya genelinde 26 üretim lokasyonu, 13 Ar-Ge merkezi, 7 satış ofisi ve 7 araç test alanı bulunuyor. Halla Group, Güney Kore’nin ve dünyanın en büyük şirketlerinden biri, iştiraki olan Mando ise 7 milyar dolar ciroya sahip olup, otomotivde dünyanın birinci 10 markasının tamamının en değerli tedarikçilerinden biri. Tıpkı vakitte otonom araç teknolojileri konusunda da 4. jenerasyon ekipmanlar üreten büyük bir şirketler topluluğudur.”

Maysan Mando’nun 30 milyon dolarlık bir yatırımı Bursa’da gerçekleştirdiğini aktaran Yücetürk, “Halla Corporation Europe, Mando’nun globalde ürettiği otomotiv sistemlerinin bölge pazarlarına dağıtımı noktasında kilit bir rol üstlenecek. Çok önemsediğimiz bu yatırım ile küme olarak sonlarımızı da genişleteceğiz. Otomotiv bölümünde dünya genelinde yaşanan daralmaya karşın bizler, ülkemiz ve bölümün gelişimi için sorumluluk almaya devam edeceğiz. Yeni yatırımlarla birlikte, ülke iktisadının yanı sıra istihdama da önemli katkılarımız olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

AA

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan