ÜlkeKültür.com

Güney Kore’den Japonya’ya ticaret misillemesi

0 40

Güney Kore, Japonya’yı inançlı ticaret ortakları listesinden çıkarma kararı aldı.

Güney Kore hükümeti, kendisini ağustosun başında “imtiyazlı ticaret statüsüne sahip ülkeler” listesinden çıkaran Japonya’ya misilleme yapacağını bildirdi.

Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Güç Bakanlığından yapılan açıklamada, Japonya’nın eylülden itibaren Seul’un “güvenilir ticaret ortakları listesi”nde yer almayacağı belirtildi.

Ticaret ortaklarını iki kümeye ayıran listenin güncellenerek üçüncü bir küme oluşturulacağı kaydedilen açıklamada, Japonya’nın imtiyazlı ihracat süreçlerine tabi olan “güvenilir ticaret ortakları” listesinden çıkarılarak yeni kümeye aktarılacağı tabir edildi.

İki kümeden birincisi olan “güvenilir ticaret ortakları listesinde” memleketler arası dört ihracat kontrol mutabakatlarına taraf ülkeler yer alıyor.

“İmtiyazlı olmayan” ikinci kümedeki ülkelerle ticarette de şirketler, ithal yahut ihraç edilen kalemler bazında değerlendirmeyle yaklaşık 15 günü bulan müddette onay alıyor.

Japonya için özel oluşturulacak kümede ise bu mutabakatlara taraf olduğu halde memleketler arası normları ihlal eden ihracat sistemi işleten ülkeler yer alacak.

– “Seul’un misillemesi DTÖ kurallarını ihlal ediyor”

Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sato Masahisa, Seul’un kararının ülkesinde kısıtlı tesiri olacağını savundu.

Sato, Güney Kore’nin Japonya’nın ay başındaki önlemlerine karşı misilleme yapmasının Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarını ihlal etmek manasına geleceğini ileri sürdü.

Tokyo idaresi, ay başında aldığı kararla Güney Kore’yi Japonya ile imtiyazlı ticaret statüsündeki ülkeler listesinden çıkarmıştı.

– İki ülke ortasında ticari kısıtlamalar

Seul ve Tokyo idareleri, birbirlerini “hidrojen florid üzere kimi stratejik hususları Kuzey Kore’ye yasa dışı halde ulaştırmakla” itham ediyor.

Japonya, geçen ay başında aldığı kararla Güney Kore’den florlanmış polimid, hidrojen florid ve resist unsurların ithalatının, ferdi müsaadeye bağlı hale getirileceğini duyurmuştu.

Güney Koreli yetkililer, kısıtlamanın memleketler arası hukuku ihlal ettiğini öne sürerek Japonya’yı DTÖ’ye şikayet edeceklerini açıklamıştı.

Japon tarafı ise kararın ithal eserlerdeki kontrol eksiklikleri nedeni ve güvenlik gerekçesiyle alındığını belirtmiş, milletlerarası hukuka uygun olduğunu savunmuştu.

Seul idaresi, kelam konusu kararı, Güney Kore’de mahkemelerin, Japonya’nın Kore Yarımadası’nda 1910-1945’te sömürge idaresi altında Japon şirketlerinin zorla çalıştırdığı personeller için verdiği tazminat kararlarına misilleme olarak görmüştü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Köpek pansiyonu - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - AiKalem Blog - oto çekici - bir finansçı - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/ - düğün davetiyesi - slot siteleri - canlı casino siteleri