ÜlkeKültür.com

Global gelişmeler, metal piyasalarını olumlu etkiledi

0 156

Investing.com – Pazartesi günü altın fiyatları, yatırımcıların bu hafta gerçekleşecek olan Fed toplantısını beklemesiyle dar bir aralıkta seyretti. Piyasa ilgisi, dünya genelinde ekonomik büyümenin yavaşladığına dair işaretlerde olmaya devam etti.

Fed’in Çarşamba günü faizleri, 25 baz puan üzere nispeten daha düşük bir oranda yükseltmesi bekleniyor. Lakin merkez bankasının gelecekteki faiz artışlarına ait tavrı, son dataların ABD iktisadına ait biraz karışık bir tablo çizmesi ile yakından izlenecek.

Enflasyon son aylarda beklendiği üzere yavaşlamış olsa da Fed’in yıllık %2 maksadının hayli üzerinde kalmaya devam ediyor. ABD’nin istihdam piyasası ve ekonomik büyüme de 2022’nin sonlarında beklenenden daha az yavaşladı – bu da Fed’e, faizleri artırmaya devam etmek için daha fazla alan sağlıyor.

Merkez bankasından gelecek şahin sinyaller, altın üzere getirisi olmayan varlıklar için olumsuz olacaktır. Piyasalar ayrıyeten bu haftanın ilerleyen günlerinde açıklanacak olan Ocak ayı tarım dışı istihdam datalarını bekliyor.

Spot altın %0,1 artışla 1.929,95 dolara yükselirken altın vadeli işlemleri 1.928,64 dolar civarında seyretti.

Bu hafta ayrıyeten Euro Bölgesi’nin Salı ve Çarşamba günleri açıklanacak olan dördüncü çeyrek ekonomik büyüme ve enflasyon bilgilerine odaklanılacak. Bölgede, bilhassa de iktisadın ağır topu Almanya’da bariz bir yavaşlama belirtisi görülmesi, altına yönelik inançlı liman talebini artırabilir.

Sarı metal, bu yıl artan global sakinlik kaygılarından yararlanırken yatırımcılar da Fed’in, faiz oranlarını daha yavaş artıracağı beklentisiyle dolardan çıktı.

Ancak ABD ekonomisinin dördüncü çeyrekte beklenenden daha fazla büyüdüğünü gösteren bilgilerin akabinde altının rallisi, dokuz ayın en yüksek düzeylerinde durdu ve ülkenin yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarına karşın dirençli kaldığını gösterdi.

Bu durum doları desteklemesine karşın dolar, Pazartesi günü dokuz ayın en düşük düzeylerine yakın seyretti.

Endüstriyel metaller ortasında bakır fiyatları, Çin piyasalarının bir haftalık tatilin akabinde yine ticarete başlayacak olması ile hafif yükseldi.

Birinci sınıf bakır vadeli işlemleri, geçen hafta beş haftalık kar serisini bozduktan sonra bugün, %0,1 artışla 4,2390 dolara ulaştı.

Yakın vakitte COVID-19 tedbirlerinin birçoklarını gevşeten dünyanın en büyük bakır ithalatçısı hakkında yeni ipuçları için bu hafta bir dizi iktisat data yakından takip edilecek. Çin iktisadının yine açılmasının global bakır talebini artırması ve bunun da kırmızı metal fiyatlarına yarar sağlaması bekleniyor.

Madenci MMG Ltd’nin (HK:1208), ülkedeki iç karışıklıklar nedeniyle Peru’daki madenlerindeki üretimde aksama olabileceğine işaret etmesinin akabinde bakır arzının sıkılaşacağı beklentisi de fiyatlara olumlu yansıdı.

Yazar: Ambar Warrick

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/