ÜlkeKültür.com

GCM Yatırım:  BİST’te toparlanma gerçek mi?

0 116

Bist100 endeksi günü yüzde 1,97 yükselişle 4589,71 düzeyinden kapatırken yalnızca 9 şirketin günü negatif olarak tamamladığını izledik. Burada endeksin yükselişine puan bazlı en fazla takviye veren şirket(ler) THYAO, EREGL, SASA ve TUPRS olurken, yükselişi sonlandıran şirket(ler)se AKBNK, KCHOL, ISCTR ve BIMAS olarak kaydedilmiştir. Şirket fiyat değişimlerinden kesimlere geçtiğimizde günlük bazda en düzgün performans sergileyen(ler) ULASTIRMA, MADENCILIK ve METAL ANA olurken günün zayıf halka(ları) BANKA, BESİN ICEEK, MALI ve TICARET olarak kaydedilmiştir.

Seçim akabinde birinci tesir olarak izlediğimiz yüzde 6’lık negatif fiyatlama sonrasındaki olağanlaşma ve haftanın ikinci süreç gününde görülen yüzde 2’ye yakın olumlu fiyatlama dikkat çekerken ilgili dönüşün gerçek bir dönüş olup olmadığını sorgulayacağımız bir süreçteyiz. 28 Mayıs ikinci tıp seçime kadar dalgalanmaların izlenebileceği, siyasalların vereceği iletiler ile oynaklığın artabileceği bir süreçte fiyatlamaların ne kadar kalıcı olup olmadığı dikkatle takip edilmelidir.

Bist100 endeksi için kısa vadeli olarak dikkate aldığımız 22 ve 110 günlük üssel hareketli ortalamalar (4730 – 4800 bölgesi) değerli olmakla birlikte endeks son yükselişine karşın ilgili ortalamalar altında kalmayı sürdürmektedir.  Yükselişlerin ortalamalar altında kalmayı sürdürmesi durumunda endeks tarafındaki mümkün geri çekilme nereye kadar sürebilir sorusunun karşılığı için orta – uzun vadeli konjonktürde dikkate aldığımız 52 haftalık üssel hareketli ortalamaya (4170) kadar tesir izlenebilir. Bu senaryonun geçersiz sayılması yani endeksteki toparlanmanın kısa vadeli görünümde olumlu bir beklenti olarak değişmesi içinse ortalamaların üzerinde kalıcılaşma kaidesi aranmaktadır. Fakat bu kaideyle ruhsal 5000 düzeyine yanlışsız yeni bir hareketlilik izlenebilir.

Günün Kıymetli Düzeyi: 4730 – 4800 bölgesi

Destekler: 4460 – 4310 – 4260 – 4170

Dirençler:  4600 – 4730 – 4800 – 4900

Yazar:  Kaan Kutsar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Kiralık bahis sitesi