ÜlkeKültür.com

Fındık ihracatında amaç 2,5 milyar dolar

0 2

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Lideri Sebahattin Arslantürk, 2019 ürünü fındıkta randıman ile birlikte kalitenin de uygun olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin yeni dönemde fındık ihracatı için umutlu konuştu.

Arslantürk, “Bu yıl ihracatta bilhassa ölçü bazında rekorun kırılmasını bekliyoruz. Rekor beklentimiz 2012-2013 ihraç döneminde gerçekleştirilen 301 bin ton iç fındığın üzerinde olmasıdır. Bu ihracattan da ülkemizin yaklaşık 2,5 milyar dolarlık bir Döviz kazanmasını bekliyoruz” dedi.

Türkiye’nin 720 bin hektarlık bir fındık bahçesine sahip olduğunu hatırlatan Arslantürk, “Bizim gayemiz üretim ile paralel olarak ihracatımızı da arttırmaktır. Üreticilerimiz mevcut bahçeleri daha verimli hale getirip, daha kaliteli fındık ürettikleri takdirde hem kendileri, hem de ihracat ile bu ülke kazanmış olacaktır. Onun için ünite alandan randımanı son yılların ortalaması olan dekarda 90 kilogramın 2-3 kat üzerine çıkarmamız lazım. Türk çiftçisinin yapacağı 1-1,5 hatta 2 milyon tonluk bir fındık üretimini bile istikrarlı piyasa ve fiyat siyasetleri ile ihraç edebilme, hasebiyle daha muhakkak bir periyot sonra 4-5 milyar dolar bile döviz kazanmamız mümkün” diye konuştu.

Devletin TMO eliyle piyasada yer almasının ve bunu da geçen yıl yaptığı büyük yanlışın bilakis, bu yıl hasattan evvel açıklamasının son derece isabetli bir karar olduğunu tekrarlayan UFK Lideri Arslantürk, “Üreticiden, sanayiciye, ihracatçıya hatta tüketiciye kadar artık herkes hesabını bilerek yapacak, önünü de görerek hareket edecektir. Fakat, TMO’nun alımları süratli bir formda yapması, üreticinin mağduriyetine sebep olabilecek gecikmeleri bir kenara koyması gerekir” formunda konuştu.

Arslantürk, üreticilerden fındığını olgunlaşmadan, yani vaktinden evvel toplamamasını ve de katiyetle emanete de bırakmamasını istedi. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan