ÜlkeKültür.com

Fed ve piyasa beklentileri buluşabilecek mi?

0 102

ABD’de enflasyon 2022 yılında 9,1% ile 1980’lerin başından bu yana en yüksek düzeye ulaşmıştı.

  • Çekirdek enflasyon ivme kazanmamakta ısrar ediyor
  • 25 baz puan faiz artırımı bekleniyor
  • Projeksiyonların piyasa beklentilerine yakınsaması gerekiyor

Fed, salgının tesirli olmaya başladığı 2020 yılının birinci çeyreğinde 150 baz puan faiz indirmiş, 2022 başına kadar da düşük faiz siyasetini sürdürmüştü. Lakin Ekim 2022 ile birlikte enflasyon ivme kazandı, Haziran ayında 9,1% ile yaklaşık 40 yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Fed’in Mart 2022’de 25 baz puan ile başladığı faiz artırımları, Haziran 2022’den sonra tesirini hissettirmeye başladı. Haziran ayındaki gerilemeye kadar Fed, 150 baz puan faiz artırmıştı. Sonrasında ise 275 baz puan daha artırım gerçekleştirdi. Sonuç olarak faiz, 4,5% bölgesine ulaştı.

ABD’de enflasyon, güç ve besin fiyatlarındaki gerilemenin tesiriyle baskı altında kalmayı sürdürse de çekirdek enflasyon soru işareti oluşturmayı sürdürüyor. Münasebetiyle güç fiyatlarının toparlanma senaryosunda Fed beklentilerinin nasıl şekilleneceği hâlâ merak konusu. Zira enflasyon baskılanmasına karşın Fed’in 2% gayesine hala çok uzak.

Piyasa beklentisi, bu hafta ve Mart ayında 25’er baz puanlık artırım yönünde

Piyasa beklentisi, Fed’in 31 Ocak’ta başlayıp 1 Şubat’ta sona erecek toplantısında 25 baz puan faiz artırımı kararı alacağı istikametinde. Swap ve vadeli piyasalarda fiyatlanan senaryo, Şubat ve Mart beyanatlarında 25’er baz puan faiz artırımı yapılacağı, sonrasında ise beklemeye geçileceği tarafında.

Aynı hafta içinde Avrupa Merkez Bankası beyanatı da gerçekleşecek. Bankanın, faiz artırımı konusunda Fed’e kıyasla daha şiddetli bir yolu olduğu düşünülüyor ki bu da dolar endeksi üzerinde baskı oluşturan etkenlerden biri. Fed – piyasa beklentisindeki ayrışmanın devam edip etmemesi, bu durumu büsbütün değiştiremese de tesirli olabilir.

Bu kademede Fed beklentilerinin piyasa beklentisinden ne kadar ayrıştığını da görmek gerekiyor.

Grafikte kesikli çizgi ile görülen kısım, Fed üyelerinin Eylül 2022’de 2023 yıl sonu için öngördükleri faizlerin yığıldığı alan. Mavi sütunlar ise Aralık ayı projeksiyonlarını temsil ediyor. Görülecek alanda 4,88 – 5,12 bölgesini gösteren en soldaki sütun piyasa beklentisiyle örtüşen kısım. 5,13 – 5,37 alanı, yani en yüksek sütun ise piyasa fiyatlaması içindeki agresif senaryo olarak görülüyor.

Dolayısıyla bu toplantıdaki projeksiyonlarda sütunların sola hakikat kayması, Fed’in piyasa iştirakçilerine ahenk sağlamaya başladığı halinde yorumlanabilir. Bu durum, agresif senaryo fiyatlamalarını azaltarak dolar endeksinde ek baskı oluşturabilecekken borsalar tarafında olumlu tesir doğurabilir.

Tabi alternatif senaryoyu da unutmamak gerekiyor. Fed’in, enflasyonun kalıcılığı ve maksattan uzaklığı konusunu ön plana çıkarmayı sürdürmesi halinde piyasa beklentileriyle ayrışma devam edebilir. Bu da ayrışmanın şiddetine bağlı olarak doları bir mühlet destekleyebilir.

Dolar endeksinde bahsettiğimiz baskı, ortalamalar altındaki seyrin devamını sağlarken bu taraftan da endeksin Mayıs 2022’den bu yana en düşük düzeylerde baskılanmasına yol açtı. Fed’in piyasa beklentilerine nazaran şahin kalmayı sürdürmesi, yeşil ile belirttiğimiz kanalın üst sonuna yönelik fiyatlamaları destekleyebilecek olsa da Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası beklentileri, bu şartlara karşın daha şahin bir görünüme sahip algısı oluşturuyor. Hasebiyle kanalın şimdiki kalma ihtimali fiyatlamaları etkileyebilir.

Baskının sürmesi halinde 101,30 takviyesinin kırılması 2022’nin Mart – Nisan periyodundan bu yana en düşük düzeylerin görülmesine yol açabilir.

Kaynak: GCM Yatırım

Bu makale birinci olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır,

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antika Eşya Alanlar - Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/