ÜlkeKültür.com

Fed tutanakları ve PMI dataları ışığında dolar düşüş yaşadı

0 0

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – ABD doları Çarşamba günü düşüş yaşayarak gelecekteki faiz artışlarının boyutuna ait ipuçları sunabilecek son Fed toplantısının tutanakları öncesinde geriledi.

Dolar Endeksi %0,3 düşüşle 106,825 düzeyine indi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Çarşamba günü son toplantısının tutanaklarını paylaşacak ve yatırımcılar, Aralık ayı başında yapılacak yılın son toplantısına yanlışsız siyasetçilerin niyetlerine ait ipuçları arayacak.

Piyasa bir faiz artış daha bekliyor lakin Fed yetkilileri, enflasyon ile çabanın şimdi bitmediğini vurgulamak isterken merkez bankasının son dört toplantıda artırdığı 75 baz puandan daha küçük bir artışa yönelebileceğini de belirtti.

ING’deki analistler bir notta, “Son Fed konuşması elbet güvercin pivot coşkusuna bir ihtiyat katmanı ekledi, bu da yatırımcıların tutanaklardan gelen güvercin sinyallerden çok yorum çıkarma konusunda daha isteksiz olabileceği manasına gelebilir.” dedi.

Öte yandan Yeni Zelanda Merkez Bankası, faizleri 75 baz puan artırarak şimdiye kadarki en büyük faiz artışını gerçekleştirdikten sonra NZD/USD %0,8 yükselişle 0,6191 oldu. Ülkedeki faiz oranları14 yılın en yüksek düzeyine çıkmış oldu.

Banka, yüksek düzeylerdeki enflasyon ile başa çıkmakta zorlandığı için sıkılaştırmanın devam edebileceğinin sinyalini verdi lakin birebir vakitte ekonomik büyümenin yakın vadede yavaşlayacağı konusunda uyardı.

Euro/dolar çifti, Euro Bölgesi’ne ilişkin PMI bilgileri öncesinde %0,5 artışla 1,0348 düzeyinden süreç görüyordu.

Bununla birlikte Avrupa Merkez Bankası (ECB), faiz artırımı temposunu yakın vakitte yavaşlatacak üzere görünmüyor. Enflasyon şu anda %10’un üzerinde.

Yönetim Kurulu üyesi Gediminas Šimkus, Salı günü yaptığı açıklamada ECB’nin Aralık ayında faizleri en az yarım puan artırması gerektiğini ve daha büyük bir hamleyi bir seçenek olarak görmeye devam ettiğini söyledi.

Truss hükümetinin büyük vergi indirimleri planını açıkladığı Eylül ayında 1,0327 ile rekor düzeye inen sterlin, yükselmeye devam etti ve sterlin/dolar %0,2 artışla 1,1903’ten alıcı buldu.

AUD/USD risk iştahındaki güzelleşmenin de yardımıyla %0,2 artışla 0,6663’e ulaşırken Çin’in birtakım büyük kentlerinde COVID-19 olaylarının artması ve hareketlilik kısıtlamalarının artırılarak ticari faaliyetlerde daha fazla aksamaya yol açabilecek olmasıyla dolar/yuan %0,1 artışla 7,1498’e yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya