ÜlkeKültür.com

Euro Bölgesi enflasyonu çift haneli rekor düzeyde, gözler ECB’de

0 4

Euro Bölgesi’nin ekonomik krizi, çift haneli enflasyonun birinci defa görmesiyle ağırlaştı. Mevcut düzey Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) faiz oranlarını agresif bir formda yükseltmeye devam etmesi için baskı yapıyor.

Eurostat’ın Cuma günkü datalarına nazaran, tüketici fiyatları Eylül ayında bir yıl öncesine nazaran %10 arttı ve beklenen %9,7’ni üzerinde açıklandı.

Enerji ve besin bir defa daha enflasyonu üst iten ana faktörler, fakat onları dışlayan çekirdek enflasyon da yıllık %4,8’le tüm vakitlerin en yüksek düzeyine beklentilerin de üzerinde gelerek ulaştı.

Bloomberg Economics’e nazaran fiyat artışlarının gelecek yılın başına kadar mevcut düzeyin etrafında seyretmesi olası. Daha sonra güç baskıları hafifledikçe oranın kademeli bir düşüşe başlaması bekleniyor.

Açıklanan enflasyon 27 Ekim’deki bir sonraki ECB faiz toplantısında diğer bir büyük faiz artırımı davetlerini cesaretlendirmekte. Yatırımcılar bu hafta, üst üste ikinci kere 75 baz puanlık artışla fiyatlamaya başladı.

Rusya’nın Avrupa’yı gaz arzından yoksun bırakması ve kışın yaklaşmasıyla birlikte, siyaset yapıcılar daha da sıkıntı birkaç ay için hazırlanıyorlar. Fiyat artışları birtakım ülkelerde daha da hızlanabilirken, durgunluklar giderek daha muhtemel hale geliyor.

En son OECD kestirimleri bu görüşe sahip. Yetkililer, gelecek yıl Euro Bölgesi enflasyonuna ait varsayımlarını 1,6 puan artırarak yüzde 6,2’ye yükseltti ve ECB’nin kendi beklentisini besbelli halde aştı. Saatler sonra, ECB Lideri Christine Lagarde, daha yüksek bir sene sonu enflasyonu tehlikesi gördüğünü yineledi. Nispeten sıkı bir işgücü piyasası bu cins baskıları ağırlaştırabilir. Eurostat’tan farklı bir rapor, Euro Bölgesi’ndeki işsizliğin Ağustos ayında rekor düşük %6,6 düzeyinde kaldığını gösterdi.

Lagarde, “Enflasyon görünümüne yönelik riskler öncelikle üst taraflıdır ve temel olarak güç arzında daha büyük aksamalar mümkünlüğünü yansıtmaktadır. Talebi azaltmak ve enflasyon beklentilerinde kalıcı bir üst taraflı değişim riskine karşı korunmak için önümüzdeki birkaç toplantıda faiz oranlarını daha da yükseltmeyi bekliyoruz.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya