ÜlkeKültür.com

Ethereum ağında Shanghai güncellemesiyle ne kadar ETH hür kalacak?

0 95

Investing.com – Ethereum ağı geçtiğimiz yıl Eylül ayında iş ispatı modelinden pay ispatına geçti ve tarihinin en büyük güncellemesi olan Merge’i sıkıntısız biçimde gerçekleştirdi. Bir sonraki değerli güncelleme olan Shanghai ise Mart ayında yayına alınacak. 

Shanghai güncellemesinin odaklanacağı özellik ise pay ispatı modeline geçiş basamağında Beacon zincirine kilitlenen Ether’lerin hür bırakılacak olması. Bu yılın birinci çeyreğinde gerçekleşmesi beklenen yükseltme öncesinde BeaconScan dataları, 500 binin üzerinde Ethereum doğrulayıcısının olduğunu gösteriyor. 

Bu doğrulayıcılar, ağ süreçlerinin doğrulamasının yanı sıra ağın güvenliğini sağlama misyonunda de bulunuyor. Bu süreçler karşılığında ise doğrulayıcılar, kilitledikleri ETH’ye bağlı olarak yeni basılan Ether’leri ödül olarak alırlar. Ethereum ağında doğrulayıcı olmak için minimum 32 ETH’nin ağa kilitlenmesi gerektiğinden şu an Blockchain ağında önemli ölçüde Ether tutuluyor.

Doğrulayıcılar Mart ayını bekliyor

Mart ayında gerçekleşmesi beklenen Şangay yükseltmesi öncesinde bugün BeaconScan sitesinde 16 milyon ETH civarında bulunuyor. Şu an kilitli olan bu ölçünün çekiminin hür bırakılmasıyla birlikte geliştiriciler, azami günlük çekim ölçüsünü 43.200 ETH olarak belirledi. Üst hudut, doğrulayıcıların toplu biçimde yüksek ölçüde Ether çekip ağın güvenliğiyle ilgili sorun yaşanmaması için konuldu.

Son duruma nazaran Ethereum ağında stake edilen Ether ölçüsü, yaklaşık 22,7 milyar dolar bedelinde. Şu an kilitli olarak duran bu varlıklar için bilhassa Merge sonrası birtakım telaşlar ortaya çıkmıştı. Ağda stake edilen varlıkların ne vakit hür kalacağı muhakkak olmadığı devirde doğrulayıcılar, mevzuyla ilgili telaşlarını lisana getirmeye başladı. Lakin Ethereum geliştiricilerinin Shanghai güncellemesinin ETH kilidinin açılmasına odaklanacağını söylemesi ve faaliyet için Mart ayını işaret etmesi, piyasadaki telaşları ortadan kaldırdı.

Ethereum staking platformları talep görmeye devam ediyor

Bu gelişmeyle birlikte itimat ortamının yine tesis edilmesiyele Ethereum staking hizmeti veren birtakım platformlara olan talep arttı. Bunlar ortasında piyasaya hakim olan Lido DAO’nun lokal tokeni LDO, bir aylık vakit diliminde %150’yi aşan kıymet kazandı. Başka platformlar ortasında Frax Share’in tokeni FXS yılbaşından bu yana bedelini neredeyse ikiye katladı. 

Rocket Pool’un varlığı RPL ise tıpkı dönemde %80’in üzerinde bedel kazandı. Bunun yanında Binance, bugün yaptığı duyuruda Rocket Pool’un varlığını platformunda RPL/BTC, RPL/BUSD ve RPL/USDT çiftleriyle listeleyeceğini duyurdu.

Ethereum’da son durum

Ethereum, genel yükseliş trendinde bu hafta 1.500 dolar bandına adım attıktan sonra ortalama 1.575 dolar düzeylerinde yükselişine orta vermiş bir görünüme sahip. Son 3 gündür yatay kalan Ethereum, Ocak ayında %30’u aşan bedel artışına sahip. 

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antika Eşya Alanlar - Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/