ÜlkeKültür.com

“Enflasyonda gelecek aylarda tek hane görülebilir”

0 2

Temmuz ayı enflasyonu yıllık bazda beklendiği üzere yükselerek % 15.72’den % 16.65’e çıktı. Enflasyondaki artışta gelen artırımların tesirli olduğunu belirten uzmanlar enflasyonda Eylül Ekim aylarında tek haneli düzeylerin görebileceğini belirtti. Lakin risklere de dikkat çekti.

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ege Yazgan Bloomberg HT’ye Eylül ve Ekim aylarında enflasyonda daha âlâ sayılar görüleceğini söyledi.

Temmuz ayı enflasyon sayılarını pahalandıran Yazgan “Enflasyonda hafif bir yükseliş oldu, çekirdek enflasyon da yükseldi. Bu sayılara bakınca kurda dalgalanma fiyatlara yansıyor üzere görünüyor. Çekirdek enflasyon üzerindeki tesirden bakınca kur artışındaki dalgalanmayı minimize etmek önemli” diye konuştu.

“TEK HANEYİ GÖREBİLİRİZ”

Enflasyonda tek hanenin görülebileceğini, akabinde yine yükseliş olacağını belirten Yazgan “Kurun dalgalanmasından gelen bir tesir var, oynaklığın düşmesi kıymetli. Ağustos’ta baz tesiri var, Eylül ve Ekim’de enflasyonda çok daha düzgün sayılar görceğiz, Ekim’de tek hanelere gitme mümkünlüğü yüksek fakat baz tesiri ortadan kalkınca enflasyonda tekrar artış görme ihtimalimiz yüksek” yorumunu yaptı.

Econs Danışmanlık Kurucu Ortağı Ferhat Yükseltürk Mayıs’ta enflasyonda aşağı trendin görülmeye başlandığını, Temmuz’da ÖTV iniriminin ortasadan kalkması, elektrik ve doğalgaz artırımlarıyla % 17’ye yakın olmasını beklediklerini söyledi.

EN BERBATI GERİDE Mİ KALDI?

Yükseltürk “Alt ayrıntılarda çekirdek tarafta hala momentum yüksek. Ancak burada talepten çok maliyet enflasyonu kaynaklı baskılar devam ediyor. ÜFE TÜFE ortasındaki makas kapansa da önümüzde geçmişte yansımayan maliyetlerin tekrar süratlice canlanabileceği bir fotoğraf var.” değerlendirmesini yaptı.

Ağustos, Eylül, Ekim’de enflasyonda düşüş olabileceğini belirten Yükseltürk “Ekim’den sonra asıl enflasyon trendini göreceğiz. Şu kademede enflasyon görünümü beklentilere paralel gitse de maalesef en berbatı geride kaldı diyemiyoruz” yorumunu yaptı.

Enflasyonun Eylül’de tek haneye bile düşelebileceğini kaydeden Yükseltürk kur şoku olmazsa yılı % 14 düzeylerinde kapatabileceğimizi söyledi.

ERDOĞAN’DAN ENFLASYON MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı konuşmada faizlerin düşüş trendine girdiğini, enflasyonun da düşeceğini belirtti. Erdoğan mevzuya dair “Merkez Bankası faizleri indirdi, daha da inecek. Muştuyu veriyorum enflasyon da düşecek, bunu da göreceksiniz” yorumunu yapmıştı.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan